НС подкрепи ветото на президента върху промените в НПК
Този текст не само не допринесе за съдебната реформа, а направи по-голям хаос, заяви Мая Димитрова от БСП
/ брой: 32
Парламентът уважи вчера ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). За повторното приемане на измененията гласува един депутат "за", 51 бяха "против", 134 – "въздържал се“.
С промените в НПК, управляващите промениха Конституцията със закон, но не се съобразиха с мнението на опозицията, заяви от трибуната на НС депутатът от "БСП за България" Мая Димитрова. "Всички наши аргументи се припокриват с мотивите от ветото на държавния глава. Приемете, че опозицията също прави конструктивни предложения, опозицията също работи за България", обърна се тя към управляващите.
Димитрова упрекна мнозинството, че не поканили представители на ВСС, не чули мнението на юристите, а вкарали промени, които засягат текста от Конституцията, влязъл в сила на 26 декември 2023 г.
По думите й този текст не само не допринесе за съдебната реформа, а направи по-голям хаос. Димитрова посочи, че Конституцията не може да бъде променяна със закон, а камо ли с преходни разпоредби в закон.Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да правите, попита тя.
ДУМА припомня, че на 1 февруари депутатите гласуваха на второ четене промени в НПК, с които до избирането на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, създадени с измененията в Конституцията, ще продължи да работи сега действащият ВСС и Пленум.
Според приетите тогава текстове до избирането на ВСС и Висш прокурорски съвет, настоящият ВСС продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбите от Закона за изменение и допълнение, чрез Пленум, съдийска и прокурорска колегия. Текстовете предвиждаха още главният прокурор и заместниците му да запазят правомощията си, които бяха отнети с конституционните промени.
Президентът наложи вето върху промените на 12 февруари. Според него широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Държавният глава смята, че това е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.
Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене на промените в НПК да е пет дни. В хода на разискванията участваха само депутати от опозицията.