Може да има консолидация на нацията и в смесените райони
/ брой: 161
Пламен Тодоров
На 30 юни вестник ДУМА публикува на своите страници изказването на Назми Мюмюн пред делегатите на общинската конференция на БСП в Кърджали. По този повод ми се иска и аз да кажа няколко думи по темата, която е залегнала в изказването му - за мястото и ролята на БСП в смесените райони.
На първо място ще направя едно кратко отклонение от темата, за да поздравя Назми за неговото изказване, което е много точно, изцяло градивно и най-вече за това, че не се е изкушил да залитне да търси виновници, да иска оставки, смени и пр. - теми, които не са днес в дневния ред на българските граждани, които изнасят тежестта на кризата и последствията от сегашното управление.
Не само БСП, но и всички други "български" партии са в дълг към онези български граждани, които са от турски или от ромски произход. С политиката си на пълна абдикация от техните проблеми, с абсолютната си незаинтересованост - те - българските партии, тласкат тези граждани в прегръдката най-вече на ДПС като основен политически фактор - константна величина в смесените райони. Политически сили като ГЕРБ и "Атака" с поведението си спрямо турци и роми допълнително провокират възникването на етническо напрежение в смесените райони. Когато Хасан например чуе по радиото, как Волен Сидеров му се кани и заканва, че ще го изсели в една южна държава, как смятате - ще си помисли ли този отруден човечец, когато дойдат изборите, да погледне в "тъмната" стаичка към бюлетината на "Атака"? Ами преди няколко седмици, когато се обсъждаше в парламента актуализацията на бюджета, а Мартин Димитров призоваваше да не дават онези 116 млн. на тютюнопроизводителите? Как мислите, дали последните ще посегнат в онази, - "тъмната" стаичка, към синята бюлетина? В никакъв случай няма да го направят! С тези два примера, които дадох (а сигурен съм, че има още десетки) т.нар. български партии не дават никаква алтернатива, никакъв шанс на гражданите от турски или ромски произход. И те са изправени пред избора: ДПС или пак ДПС. Третият вариант е, в случай че кривнат от "правия път" - одумване от роднини, съседи, тартори на партията, която са напуснали, загуба на работа, може би на приятели - оставени сами без каквато й да е подкрепа. Тези хора не съществуват за многообразието от политически партии, чийто интерес към тях се свежда до едно нещо - да купуват гласове по изборно време, например в ромските квартали!
Резултатът - в населено място с 2000 избиратели (в смесен район) се избира кмет. Кандидатурите са няколко, но българите издигат и подкрепят кандидат българин; турците, а дори и циганите - кандидат на ДПС. Резултатът може би ще представлява 100 на 1900!
Българската социалистическа партия единствена отстои на най-близко разстояние от турци и от роми, поне що се отнася до това, че не провокира скандали и напрежение в смесените райони. Именно поради тази причина БСП може и е в състояние най-вече да привлече подкрепата и доверието на хората, които искат да се откъснат от вечната прегръдка на ДПС, при положение че в мнозинството си другите партии са най-малкото недоброжелателни към тях. За да се реализира този модел обаче, БСП трябва да промени сегашната си визия, когато в изборни листи кандидатите от турски или ромски произход са някъде в дъното и са едва ли не сложени "за цвят"! Само по категоричното и целенасочено навлизане на БСП в смесените райони, привличането за лявата идея на образованите и можещите български граждани от турски или ромски произход ще даде увереност на онези, които са били разколебани и не са си и помисляли, че някога биха могли да бъдат част от БСП. Това ще позволи на партията в тези райони да предложи лявата алтернатива на Движението за права и свободи!
www.plamentodorov.blogspot.com