Щом сте с деца на море - всеки родител да си гледа детето, защото може да стане изгубване на детето или инцидент", каза Петър Русев
Инциденти в басейни - кой носи отговорността и за какво да внимаваме?
Най-важното според Петър Русев по отношение на децата е те да не бъдат оставяни без надзор.
Още в началото на летния сезон зачестиха инцидентите в сладководни води. Броят на произшествията достигна 4 на брой, като само през миналата седмица по Южното Черноморие 4-годишно дете се удави в басейн, а друго на 6 години беше спасено по чудо. Кой носи отговорността за безопасността на туристите и за какво да внимаваме в басейните и морето?
"На сладководните води опасността е по-голяма от морето, защото водата е сладка и човек по-лесно може да се удави, защото сладката вода по-бързо разгражда кръвта. В басейните не трябва да се плува под вода", каза Петър Русев, старши спасител Северен плаж-Бургас.
Добави, че в реките също е много опасно, защото има течения. Акцентира и върху това, че деца до 12 години не трябва да се къпят нито в басейн, нито в море без придружител. За безопасността им те трябва да имат плувки на ръцете или спасителна жилетка. Поясът е най-нежеланият вариант.
"След 18:00 часа например басейните могат да бъдат оградени със синджири или вериги. И да се обясни, че няма спасител или да се сложи нощен пазач. Затова трябва на хората да бъде забранено да е къпят в басейна след работно време".
По думите му според новата разпоредба на водно-спасителната служба на всеки басейн трябва да има поне по един спасител. Ако басейнът е с олимпийски размери - то тогава трябва да бъдат двама спасители. Най-важното според Петър Русев по отношение на децата е те да не бъдат оставяни без надзор.
"Щом сте с деца на море - всеки родител да си гледа детето, защото може да стане изгубване на детето или инцидент".
БНТ