На трето място в Европа сме по заболели и починали от инсулт
Годишно у нас се регистрират 35 000 случая на болестта, съобщи доц. д-р Дарина Георгиева
/ брой: 208
България продължава да заема трето място в Европа по броя заболели и починали от мозъчен инсулт. Това обяви началникът на Втора клиника по неврология в университетската болница „Св. Марина" във Варна доц. д-р Дарина Георгиева. По думите й всяка година в България се регистрират над 35 000 нови случая на инсулт, а 7175 болни завършват с летален изход.
Според доц. Георгиева причините за това са липсата на знания и невъзможността инсултът да бъде разпознат, което води до забавяне при оказване на спешна помощ, а времето, както при инфаркта, е решаващ фактор за тежестта на последствията от заболяването. Тя напомни, че информираността е ключова и бързата реакция може да спаси човешки живот.
"Възрастта на заболелите все повече намалява. Най-младите, които са се разболели, са на 18-годишна възраст, като при тях заболяването се дължи и на генетична предразположеност. Другите причини за подмладяването на болестта са употребата на наркотици, алкохол, нездравословно хранене, липсата на физическа активност и те могат да се контролират", посочи доц. Георгиева.
"Организираме кампания, която да информира обществеността за рисковите фактори, за характера на заболяването, за разпознаване на ранните симптоми на инсулта и, най-важното, как да се действа адекватно и бързо след разпознаване на тези симптоми. Те са асиметрия в лицевата мускулатура, изтръпване, слабост на някои от крайниците, променен говор, промяна в психичното състояние", поясни доц. Георгиева.
Според нея негативната статистика може да се промени чрез подобни кампании, които да са по-чести, за да могат хората да получат първична информация за заболяването, за рисковите фактори и как да действат при съмнения.
Доц. Георгиева уточни, че има неизменяеми фактори като пол, възраст и т.н., но има и изменяеми рискови фактори - начин на хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол, артериално налягане, захарен диабет, които трябва да бъдат следени и контролирани, за да се избегне заболяването и да се намали рискът от него.