Излизаме от релсите
/ брой: 155
Меглена Плугчиева
Държавата излиза от релси. Това е много опасен процес, който се задълбочава. Отново сме пред избори, което означава, че трябва да има задълбочен анализ и корекции, които да дадат възможност за промяна.
Очаквах, че парламентът ще направи промени в Изборния кодекс. Да се въведат мажоритарни елементи или да се дадат други възможности, а ако нашият опит е изчерпан - да се почерпи от Европа, дали от гръцкия, дали от германския опит. Очевидно 6 пъти се препотвърждава една и съща неуспяла система, която води само до влошаване на състоянието на държавата във всички сектори.
Задачата пред г-жа Кожарева никак не е лесна, защото жената няма политически опит.
Всички тези изтъркани фрази – членство в Шенген, членство в еврозоната, евроатлантически ценности, това са краткосрочни цели. Те трябваше да са ясно разписани през кабинета на Главчев и да се каже какво конкретно по тях ще свърши всеки един от министрите за 4-те си месеца в служебното правителство. И всички да знаем какви усилия са положени в посоката, която следваме. Това го няма, няма и оценки. Единствената, което чух от г-н Главчев е, че външният министър трябва да бъде сменен, да не разшифрирам какво значи това...
На последните избори обществото показа неудовлетворението си. Обществото очаква промяна в правилата. Не виждам какво ново биха предложили партиите. Те се раздробиха. Всичко това усложнява процеса още повече.
Горски площи след пожарите вместо да се залесят наново, стават терен за фотоволтаици. Има такава практика и трябва да се прекрати. За първи път България е на второ място в ЕС по пожари и щети от тях, трябваше да се вземат превантивни мерки. Анализите тепърва ще се правят. За системата на горите задължително трябва да се направи голяма програма за залесяване, защото това са тежки екологични последици, и да се затвори вратата в закона изгорелите площи да не се предават за изграждане на фотоволтаични паркове. Те задължително трябва да бъдат възстановени.
Пред БНТ