Трябва ни управление на широка основа
/ брой: 111
Васил Велев,
председател на АИКБ
През май и юни виждаме продължаващ спад на индустрията на годишна база. Причините за това не са само вътрешни, но няма адресирани мерки при управлението. Безработицата расте. При този недостиг на човешки ресурси, в резултат от демографската катастрофа и в резултат на погрома в средното и висшето образование, си позволяваме да ги губим. Губим от съкращения в предприятията с рязко спаднали продажби.
Има погром в редица системи. Затова е необходима и много работа, за да се възстанови изпуснатото.
Важно е да се създаде конструкция, но не сглобка. Управление на широка основа, което да разчита на таланта на цялата нация. За нас приоритетите остават Еврозоната, Шенген, ОИСР. Постижими са. За Еврозоната нещата са ясни - трябва да отговорим на критериите.
В средното образование цари хаос. С 20% са намалели за 4 години завършващите средно образование. План-приемът не е съобразен с нуждите на пазара. По подобен начин се процедира и във висшето образование. Имаме капацитет да обучаваме 419 000 студенти, а обучаваме едва 180 000. От тях най-накрая на позиции, изискващи висше образование, работят около 100 000. В такива нереформирани системи, за да се подкупят избирателите, се изливат щедро пари, които вземаме назаем.
Относно ползите от Шенген - 97% от пратките в България, според спедиторите, са по суша и само 3% по въздух и вода. Формално и сега отговаряме на изискванията за Шенген, но няма целенасочена, масирана, компетентна политика в тази посока. България губи пряко от това, че не е в Шенген, около 1 млрд. всяка година. Инвестициите никога не са били на такова ниско равнище.
От управлението в България не се очаква само да подобри бизнес средата, но и активно да участва в управлението на процесите в ЕС.
ЕС не са ни началници. Ние сме началници. Ние трябва да защитаваме българския интерес. Трябва компетентно управление, а не управление от туристи. Основното предизвикателство пред бизнеса остава недостатъчното търсене, липсата на човешки ресурси, скъпата енергия и многото регулации.
Пред Bulgaria ON AIR