Темата днес
Шахматната кралица на България
"Сияйната роза" от село Крепча остана на крачка от спечелването на Световната купа
/ брой: 167
Владимир Николов
Младата и талантлива българска шахматистка Нургюл Салимова набързо привлече вниманието на цяла България с успехите си в турнира за Световната купа по шахмат в Баку. Световната шахматна федерация (ФИДЕ) за първи път организира едновременно турнирите за мъже и жени и така битките за ценните трофеи получиха двоен медиен интерес.
Колкото по-нагоре в състезанието се изкачваше 20-годишната българка, толкова повече нарастваше общественото внимание към доскоро неособено популярната шахматистка.
Редовите българи обаче предимно недоумяваха как така състезателката е на такъв отговорен турнир без личния си треньор, без анализатори, психолог и т. н., а медиите изтъкваха, че съперничката й във финала Александра Горячкина има щаб от поне десетима специалисти.
Безпаричието в българския спорт не е от вчера
и парите никога не стигат. Отделни спортни проблясъци като правило са постигнати "въпреки Спортното министерство" и най-вече благодарение на таланта и усилията на самите състезатели, които имат подкрепата на семействата си и на лични спонсори.
Примерите не са един и два, но в последните години да споменем най-вече баскетболиста Александър Везенков, тенисиста Григор Димитров, плувеца Петър Мицин, поставил първи български световен рекорд в плуването. Винаги след подобни проблясъци на преден план излизат проблемите, най-вече финансови, с които са се сблъскали спортистите, но са успявали да ги преодолеят, най-често въпреки дейността на спортното министерство. Едва, когато гръмнат в публичното пространство ръководителите от Спортната палата на булевард "Васил Левски" бързат да замажат положението с финансирането. Иначе винаги се намират обяснения защо средствата не са били отпуснати целево и в оптимални размери.
Иначе на всеки е ясно, че голям спорт без големи пари е немислим. Но управниците и политиците бързат да посрещнат успелите български спортисти, за да се отъркат в славата им и да се появят под светлината на прожекторите.
Класирането за финала на второто издание на Световната купа по шахмат е най-значимото постижение в кариерата на 20-годишната Салимова при жените, която има и световна титла при момичетата до 12 години.
С класирането си за финала на Световната купа Салимова, Горячкина и Анна Музичук, която зае третото място в Световната купа, си осигуриха участие в Турнира на претендентките за световната титла в Торонто, Канада, през април 2024 г. Шампионката Горячкина получи чек за 50 000 долара от общия награден фонд от 676 250 долара, а Салимова се утеши с чек за 35 000 долара.
Тя призовава във фейсбук обществеността да спре да си измисля истории, свързани с нея.
"Благодаря за споменаването на първия ми професионален треньор - г-н Никола Спиридонов. Винаги съм казвала, че от него съм научила много неща за шаха и за живота. Винаги в сърцето ми. Но ще помоля да спрете да си измисляте истории, само за да има нещо, за което да се говори. Хора, които нямат и представа каква съм аз като човек, и с какви трудности съм се срещала - говорят за мен и моя личен живот. И само за информация - Ниджат Абасов игра тайбрек в мач за 3-ото място на тази Световна купа", написа Салимова.
След края на турнира стана ясно още, че Българската федерация по шахмат 2022
ще сключи договор с Нургюл,
с който ще обезпечи финансово международните й участия. Председателят на федерацията Васил Антонов обяви премия за Нургюл от 10 хиляди лева, а премия от 1500 лева ще получи и треньорът й Живко Жеков. В Плевен Антонов, който е бизнесмен и бивш депутат от БСП, се срещна с нейните родители Гюлзар и Илхан Салимови.
"Нургюл успя да ни обедини. Всички трябва да сме по-търпими и да помагаме в такива моменти. Не трябва да се опитваме да заглушаваме тази радост от тези събития. През последните дни се обадиха редица бизнесмени, които искат да се включат. Това ми дава увереност, че ще успеем да осигурим на Нургюл един добър календар през следващата и по-следващата година", заяви Антонов. "Ще се радваме да участва в много турнири, да носи много купи, медали и слава за България", допълни той.
"Със сигурност не познавам друг български шахматист, който да е развял толкова много българския трибагреник и като облекло, и като знаме. От друга страна, ако от друга държава дойде оферта, аз, който считам себе си за патриот, няма да й кажа УНедей да приемаш", обяви дългогодишният й треньор Живко Жеков.
------------------------------------
Село Крепча я посрещна като победител
"Благодарим ти, Нургюл! Ти си нашата гордост!" - с тези думи, изписани на транспарант, хората от село Крепча посрещнаха шахматистката Нургюл Салимова. С представянето на Световната купа по шахмат за жени в Баку, младата жена накара света да заговори за нея, за България и за родното й място в община Опака. А така направи съгражданите си горди и изпълни с емоции при завоюването на сребърния медал.
"Тази вечер в Крепча е празник на победата! Празнуват се години на всеотдаен и упорит труд на Нургюл Салимова; празнуват се скромността, усърдието и човечността, с които тя пленява; празнува се умът, себеотдаването и постоянството - качества, които са отличителни за състезателката", обяви кметът на Крепча.
"Нямам намерение да се състезавам под чужд флаг. Надявам се, нещата във федерацията да се оправят", каза пред медиите Салимова.
Стотици хора от областта и региона се стекоха, за да поздравят Салимова. Шахматистката бе обсипана с цветя, с рисунки с образа й от малки художници, със стихове за нея. Тя получи в дар две стихотворения, написани за нея, тъй като с представянето си е вдъхновила авторите - Златина Ганева и Ахмед Емин Атасой. В своя стих Атасой нарича девойката от Крепча "момичето на света".
"Чувството е неописуемо. Този път надмина себе си. Гордеем се с нея. Винаги сме си представяли, че Нургюл ще стигне световния връх, независимо кога. Това беше целта - да влезе при топ шахматистките". Това казва Илхан Салимов, бащата на младата шахматистка пред БНР. Той непрекъснато обяснява, че Нургюл е свикнала да ходи сама по турнири и темата се преекспонира: "От 10-годишна отива по турнирите сам самичка. Можеше и ние да сме до нея, но мисля, че не е толкова голям проблем. Комуникацията винаги си е налице. Виждаме се с нея постоянно - преди и след партиите. Всичко е в реда на нещата. Оттук насетне следва да надгражда - нови турнири и нови предизвикателства", каза баща й. "Тя е много горда, че представлява България. Винаги гордо е носила знамето на България. Тя ще продължи да играе за България".
"Внучката ми се предстви много добре и й пожелавам много успехи. Отвоюва титлата, както я мислеше, и се конкурира с най-големите в света", каза Осман Раифов, дядото на Нургюл.
"Аз не играя шах за първи път. Играла съм хиляди турнири и съм печелила. За моя изненада този турнир започна да се отразява много късно в медиите - когато стигнах четвъртфинал, полуфинал. Смятам, че същата подкрепа трябваше да я имам още от първия кръг, тъй като съм в топ 40 в света. Надявам се, че занапред ще продължи", коментира Нургюл.
На път за родния си дом Нургюл изигра две приятелски партии шах с кмета на община Котел Коста Каранашев в кметството на котленското село Градец. От две години градът е домакин на Международен шахматен фестивал "Георги Раковски", а през това лято общината организира безплатни шахматни занимания за децата от местната школа.
sliveninfo.bg