Православен календар
Църквата почита на 29 октомври св. прпмчца Анастасия Римлянка. Преп. Серапион
/ брой: 206
Анастасия Римлянка още от млада решила да се посвети изцяло на Бог
В третия век някои християнки от Рим в желанието си напълно да се посветят на Бога се свързали помежду си и заедно се заселили на едно място, недалеч от града. Избрали за ръководителка в духовния живот една стара мъдра жена на име София, известна с високото си благочестие. При нея се възпитавала девойка на име Анастасия, която на тригодишна възраст останала без родители. София я научила на християнските истини, на евангелските добродетели.
Анастасия станала на 20 години. Правела силно впечатление със своята чудна красота. Била кротка, трудолюбива, винаги молитвено и благоговейно настроена. Млади знатни римски граждани я искали за съпруга. Но тя отхвърляла предложенията им. Решила да се посвети изцяло на Бога.
В това време император Деций започнал жестоко да гони християните. Фанатизирани езичници донесли на римския управител, че в обителта вън от града живее необикновено красива девойка, която вярва в Разпнатия и не уважава боговете. Управителят пратил войници да я доведат при него.
Войниците дошли до тая обител. Изплашени, девиците се разбягали. Войниците тръгнали из обителта да търсят Анастасия. Хванали я, оковали я във вериги и я отвели при управителя на Рим.
Управителят останал изумен от красотата й, от нейния смирен и кротък вид. Започнал да я увещава да се поклони на техните богове и да си избере за мъж някой знатен и богат млад човек.
Анастасия отговорила:
- Мой годеник и мое богатство, живот и веселие е Господ Иисус Христос. Ако е възможно, аз бих желала не един път, а сто пъти да приема смърт за името на Христа!
Управителят наредил да бият и мъчат девойката, а тя пеела стихове от псалмите и призовавала Бога да я подкрепи. Осакатеното тяло на светата девица било обезглавено и хвърлено вън от града.
Престарялата София нямала сили да погребе светото тяло. Дошли отнякъде двама християни. Те благоговейно погребали тялото на света Анастасия Римлянка.