Синдикат "Образование":
Изпитите след 4-ти и 10-и клас да отпаднат
Според анализ учебното време в дни на учениците е малко над средното
/ брой: 158
За външните оценявания в 4-ти и в 10-и клас не са предвидени неучебни дни, но организацията им е предизвикателство, а резултатите от тях са лишени от педагогическа логика. Това става ясно от позиция на синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа", който предлага тези оценявания да отпаднат.
Синдикатът анализира предлаганото учебно време за учебната 2024/2025 година. "На отраслов съвет социалните партньори се договориха, като се обявява ваканция, да се отделят почивни дни и официални празници, за да няма недоразумения. Т.нар. есенна ваканция е един ден, но незнайно защо са калкулирани и два почивни дни и е обявена 3-дневна ваканция. По подобен начин са изчислени коледната и пролетната ваканция. При коледната ваканция има пет учебни дни, а са обявени 13, а при пролетната при 4 учебни - са обявили 10 дни. Тук прозира желание на МОН, да покажем, че имаме много дни учебно време, което би могло да повиши качеството на българското образование", пише в позицията.
Синдикатът анализира учебното време в ЕС и се оказа, че учебното време в дни на българските ученици е малко над средното. Но дали, ако увеличаваме непрекъснато учебното време, ще повишим качеството на образованието, отговорът е отрицателен, заявяват от учителския синдикат.
От там се посочва, че в така предложеното учебно време ваканциите са символични, но тук прозира зависимост от желанието на родителите, да няма много ваканции през работни дни, защото те не искат да приемат образованието като упорит труд на учениците, а си го представят като социална услуга.
Другият извод е, че не са отразени глобалните климатични промени и ученици и учители осъществяват учебен процес през юни в нечовешки условия при 40 градусови температури.
На 26 юли от пресцентъра на МОН съобщиха, че се предлагат две по-дълги ваканции през новата учебна година в графика на учебното време. Той бе публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни.
В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Освен това, с промяна в Наредбата за приобщаващо образование, МОН даде възможност на учениците да ползват до 15 дни отсъствия от училище по семейни причини, които освен при здравословен проблем, могат да се вземат и при неотложни пътувания.
От синдиката също така отново настояват учителската заплата да стане 150% от средната брутна работна заплата за страната от 1 януари 2025 г. В момента тя е увеличена със 105%.