Управата на БНБ отстрани подуправителя Андрей Гюров
Съдът и депутатите ще решават съдбата на ръководителя на валутния борд
/ брой: 135
Управителният съвет на БНБ, който има шестима членове, намери за основателно твърдението на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), че подуправителят Андрей Гюров е заемал поста в условия на несъвместимост. В решение на централната банка се посочва, че има основания за отстраняване на Андрей Гюров, тъй като не е прекратил навреме свои участия в търговско дружество и в нестопански организации. Решението е било взето единодушно от членовете на УС.
"Установената несъвместимост на г-н Гюров в качеството му на подуправител и член на УС на БНБ трябва да премине през предвидените в закона механизми за съдебен контрол и парламентарен преглед", се казва в съобщението на БНБ. Това означава, че въпреки решението на УС подуправителят не е освободен и причините са две - трябва да се изчака съдът да се произнесе по жалбата на Гюров, а парламентът, който го е назначил, да прецени дали да го "уволни".
В момента подуправителят, в чийто ресор е валутният борд, е в неплатен отпуск до приключване на случая. Той още миналия месец призова ръководството на БНБ да не бърза да взима решение за евентуалното му отстраняване, преди съдът да се произнесе по жалбата. Гюров дори каза, че ако БНБ действа прибързано, ще навреди на приемането на България в еврозоната.
Управата на БНБ все пак реши да проведе заседание по казуса на 16 юли. Ден по-рано стана ясно, че съдът е преценил, че жалбата, с която Гюров оспорва твърдението на КПК, е допустима и ще бъде разгледана по същество. Ръководството на БНБ реши да не чака произнасянето на съда.
Жалбата срещу обвиненията на КПК е допусната от Административния съд в София и делото ще се гледа през септември, съобщи Гюров в социалните мрежи. Според него съдът не е видял доказателства от КПК, че има несъвместимост за поста.
"С отстраняването на Андрей Гюров от БНБ се правят усилия за отстраняване на кандидат за длъжността служебен министър-председател", коментира в парламента депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев, цитиран от БТА. По думите му ключовият въпрос е защо БНБ взима решение преди произнасянето на Върховния административен съд.