11 Юли 2025петък21:23 ч.

74% от жертвите на насилие не вярват в институциите

Това поставя въпроса законът ли е слаб, или институциите не си вършат работата, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров

/ брой: 106

автор:Дума

visibility 7199

Според изследване "Чуй гласа ми" за нуждите и нагласите на пострадалите от домашно насилие на фондация "Будителките", 74% от анкетираните смятат, че две години след приемането на промените в Закона за защита от домашно насилие институциите в България не работят и не ги защитават. Други 85%, въпреки че са напуснали насилническа връзка, все още търпят насилие под някаква форма. Често се оказва, че Законът за защита от домашното насилие се използва от отсрещната страна като инструмент за продължаване на тормоза и завеждане на насрещни дела, подчерта управителят на Фондацията Левена Лазарова. Резултатите бяха представени по време на конференция на "Будителките".
Изводът от проучването е, че жертвите, които са се обърнали към институциите за помощ, имат по-негативна нагласа към тях от тези, които не са го направили, каза социологът Гергана Ненова. Много ниска оценка се дава на работата на отдел „Закрила на детето“, а 61% определят работата на полицията като лоша.
За обучение на магистрати, полицаи и служители на Агенцията за социално подпомагане апелират от Фондацията, така че те да могат да разпознават хората в риск от насилие. Така ще може да заработи Законът за защита от домашно насилие, посочват те. 
Вицепремиерът Атанас Зафиров изрази съгласие, че инвестиции в обучения на институциите са от изключителна важност. Той присъства на събитието и по повод резултатите от проучването каза, че те поставят под въпрос дали законът е слаб, или институциите не си вършат работата. Зафиров отбеляза, че политическата криза има роля за това системата да функционира по този начин, но не може да бъде вечно оправдание.
"За да върнем доверието в институциите, е важно да има ясни механизми за защита, но не само на хартия. Важни са ясните и категорични последици за насилниците", смята Зафиров. Ключови са също по-бързите реакции от страна на правосъдната система, както и достъпната и безплатна правна, психологическа и социална помощ, посочи той. Данните от проучването са сигнал за събуждане, защото показват, че насилието не приключва с напускането на насилника и често придобива форми на тормоз и институционални затруднения, каза вицепремиерът.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев във видеообръщение заяви, че основната грижа на министерството е за по-добра координация между институциите, за ясен, задължителен и обвързващ протокол за действие при наличие на информация за домашно насилие. 
"Започнахме информационна кампания и заедно с обществените медии успяваме да промотираме идеята за подкрепа от най-близките, тези, които са на първа линия. Подготвяме и разкриването на регионални центрове в страната, тъй като в осем области няма такива за безплатна адвокатска помощ", каза министърът. Георгиев допълни, че се правят опити да бъде адаптиран съществуващият финансов механизъм, така че да не се повтори миналогодишната статистика и втора година всички държавни средства да останат неоползотворени поради лоша организация от страна на държавата.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ