Няколко думи
Ни чул, ни видял
/ брой: 156
Горя Дом за стари хора. Един загина в пламъците, друг е с опасност за живота, не се знае какво е бъдещето на обгазените жени. Кошмарни старини, за които тези хора дори не са си помислили, когато са отглеждали децата си или на младини са се грижели за нуждаещи се от помощта им.
Пожарите в заведения за болни и за стари хора очевидно не са рядкост. И, обичайно, след като огнената стихия е погълнала каквото и когото може, се установяват купища нередности и закононарушения. И, обичайно, не чуваме някой отговорен за това да е понесъл... отговорността.
Иначе изрази като "образувано е досъдебно производство", "назначени са експертизи", "прокуратурата се заема със случая" са напълно изпразнени от съдържание и служат само за първоначално приспиване на обществото и отклоняване на вниманието. В един случай бойлерът бил неизправен, в друг - коминът или котелът били неизправни, в трети - загиналият в пожара бил запалил неправомерно цигара. Това последното как се установява в изпепелени помещения не е много ясно. Но комай е ясно, че отговорните за изправността на ток, отопление, вода и пр. много не му мислят, подписвайки окей, за да "върви" заведението.
Най-странно е, че кметът на близо 12-хилядното населено място, роден и израснал там, за когото се твърди, че "с екипа си реализира големи инфраструктурни проекти, които нареждат Банкя сред бързоразвиващите се градове в България", едва след пожара с изненада научил, че домът бил незаконен! Явно дори не е минавал край сградата, за да се запита какво има в нея. Мигар обитателите й са се самонастанили и властта изобщо не е разбрала? А местните управници не са събирали данъци или поне такса за смет от тази сграда? И това в града на известен български политик? Трудно е за асимилиране от редовия гражданин, който всяка година чинно си плаща данъците. От кого е покровителствано заведение, което събира такси, но не издава дори касов бон?
Поредната недообмислена законотворческа приумица е Агенцията за качеството на социалните услуги да лицензира доставчиците на социални услуги, но в правомощията й не влиза затварянето на социални заведения, които нарушават законите. Кому е необходимо няколко десетки работници в такава структура да са с вързани ръце и най-вероятно да понасят последиците от някой инцидент?
За съществуването на дома в Банкя никой не знае, никой не носи отговорност, никой не е виновен за случилото се. Властта е като онези три маймунки със затворени очи, уши и уста.
Преди 3 години пожар отне живота на деветима в старчески дом в село Рояк. Месеци по-късно огънят отне живота на четирима души в Дома за възрастни "Свети Георги" във Варна. Тази пролет в Дом за стари хора в село Горна Митрополия избухна пожар, но нямаше пострадали...
Докога? В чий интерес е ненаказаната безотговорност?