Няколко думи
Твърдо "не"
/ брой: 120
Новината, че Европа ще ни откаже топъл прием в еврозоната от януари догодина, иде да покаже колко прави бяха трезвите сили у нас, които непрекъснато повтаряха, че не сме готови за този желан политически ход. И БСП, и други политически сили и граждански инициативи от години обясняваха разумно защо бързането към еврозоната е самоубийствена инициатива на управляващия божем елит, маниакално вторачен в евро-атлантическата си роля.
Независимо от опитите да се манипулира статистиката, инфлацията у нас остана недопустимо висока и не отговаря на Маастрихтските критерии. Има и други технически проблеми при преминаването към еврото. Но най-важният от всички е, че нашата икономика, нашето общество изобщо не могат да платят цената.
Сериозна заблуда е, че обикновените хора ще си мълчат и ще плащат безумни цени в евро за храна и бензин, когато им се стовари нов ценови шок, подобен на оня от времената на Димитър Попов с крилатата му фраза "За Бога, братя, не купувайте!"
Днес политическата ситуация в страната е на прага на водопада и ако някой политик си въобразява, че личните му планове за бъдещето, зле скрити зад лозунга "национален интерес", ще се споделят безропотно от обществото, дълбоко се лъже.
Нека пак да припомним защо страната ни не трябва да бърза към еврозоната.
Първо, приемането на еврото в България и премахването на лева ще ни струва последните остатъци от суверенитета. БНБ губи ролята си на централна банка и отстъпва това право на ЕЦБ. Тук дреме една голяма щука - държавата ни, независимо че е най-бедната в Европа и на дъното на всички икономически класации, ще бъде принудена да финансира дълговите кризи в други европейски държави. Т.е. ще съфинансира дефицити на държави като Италия, Испания и другите от PIGS, независимо от това колко зле е положението у нас. Буквичката на България ще се присъедини точно към тази презрителна абревиатура, защото ние и днес сме страна от периферията на ЕС.
Второ, подобно на ситуацията в Хърватия, след приемането на еврото в България първата вълна от шокове ще бъде свързана със спекулации с цените на различните стоки и услуги. Може да се очакват скокове в пъти на стоки и услуги от първа необходимост, което сериозно може да нажежи ситуацията. Тогава и мажоритарният принцип ще намери път към парламента, както и други идеи като президентска република, защото обществото вече изобщо няма да иска да чува за партии и избори. Евроскептицизмът изцяло ще завладее българите, повечето от които помнят купонната система през 1990 г., когато тогавашният управляващ елит урбулешката се втурна към Запада и повлече цялата държава след себе си в небитието.
Според Григор Сарийски България ще получи изкуствено подобряване на своя кредитен рейтинг: "Това означава улеснен достъп до дълговите пазари и съответно падане на бариерите за теглене на кредити, т.е. навлизане в сценарий, при който задлъжнялостта може да нараства. Защото когато можете лесно да теглите кредит, с доста по-голяма охота ще харчите повече, отколкото печелите. Докато катастрофирате.
В глобален европейски план - такъв беше сценарият с Гърция, какъвто е сценарият в момента с Франция. В момента те потъват. Все по-дълбоки и по-дълбоки дефицити и между 2022-ра и 2023-та увеличиха дефицита с грубо 1/2, което е далеч от Маастрихтските критерии.
Проблемите, които занесем в еврозоната, ще ги влачим и занапред. Нито икономиката ще дръпне, нито хората ще забогатеят. Младите ще бягат през глава накъдето им видят очите, а тук ще разпродаваме златото си за жълти стотинки на транснационалните компании, за да ядем."
Така че - твърдо "не" на еврозоната от догодина, че и по догодина. Докато не се създадат благоприятни условия, политическият елит трябва да спре да се напъва на наш гръб.