По български
/ брой: 80
Все по-често проблемите на българската енергетика лъсват пред обществото като тиган на месечина, а управляващите се лутат като пиле в кълчища в търсенето на половинчати решения за сектора. И вчерашният ден не направи изключение по темата. В София се състояха поредните протести на работещите в Източно-маришкия енергиен комплекс. В същото време парламентът отхвърли предложението на БСП и удължи само с година действието на регулираните цени на тока за битови потребители.
За радост депутатите отказаха да се занимават с актуализираната Пътна карта за неутрален енергиен преход. А какво предвижда тя? До 2026 г. трябва да бъдат въведени нови ВЕИ мощности от 3500 мегавата, с което те ще достигнат до 5200 мегавата, както и на системи за съхранение (батерии) от 1000 мегавата.
До 2030 г. трябва бъдат инсталирани 7500 мегавата ВЕИ мощности, както и офшорни вятърни електроцентрали. Предвижда се да има батерии за 1600 мегавата.
До 2035 г. се предвижда ВЕИ мощностите да станат над 10 000 мегавата. Да са живи и здрави собствениците на ветропаркове. Сред тях случайни хора няма, а и държавата изкупува тока им на преференциални цени. Статистиката показва, че вятърната енергия вече превишава производството на "чист" ток от АЕЦ "Козлодуй" и печалбите на централата намаляват.
Крайната дата за постепенно преустановяване на използването на въглищата е 31 декември 2038 г. Тогава се очаква на практика да приключи и либерализацията на енергетиката по български. Но тогава сред протестиращите от тецовете вероятно ще има и протестиращи от атомната централа, които също може да загубят работата си.