И властта в София - в лоното на фашизма
/ брой: 4
Стотици хора от цялата страна, подкрепили идеята на ДУМА за изграждане в София на паметник на децата жертви на фашизма, ни питат какво става с инициативата. А става това, че над три години вече Инициативният комитет за паметника не може да се пребори с фашизоидни елементи в Столичната община. Проектът е одобрен от главния архитект на София Здравко Здравков и от комисията за ПУБ на Борисовата градина, но след многократното внасяне в СО на проекта и на множество писма до кого ли не, включително до кмета Фандъкова, инициативата неизменно се отхвърля от т.нар. Експертно-художествен съвет (ЕХС) в общината. Съветът трябва да се занимава с художествената стойност на проектите, но той неизменно излиза с политически отказ - не можело мемориалът да е в памет на децата, избити само до 1944 г., трябвало "да се разшири обхватът".
За тяхно съжаление, Инициативният комитет събра пълни данни за над 200 деца, убити на българска територия, и над 3000 еврейчета, починали при българското депортиране от Егейска Тракия и Македония, но не откри никакви данни за деца, избити след 1944 г... Надявахме се, че нещата ще се променят след отстраняването на бившия зам.-кмет Тодор Чобанов, заклел се да не допусне "комунистически паметник". Получихме дори уверение от новия зам.-кмет Мирослав Боршош, че ще съдейства да се придвижат нещата. Но промяна няма - предложението остава блокирано в ЕХС и не влиза за разглеждане в Столичния общински съвет.
Вярвахме, че най-сетне и в София ще има паметник на децата, избити от фашизма, и при надписа "Никога повече" да се покланят българите, обединени от хуманната кауза - както това е в много водещи страни в ЕС като Германия, Франция, Испания, Чехия и т.н. Уви, България е единствената страна в ЕС, която оправдава фашизма, отрича Съпротивата и оневини със закон Хитлеровите престъпници!
И сега в банковата сметка за паметника отлежават над 38 000 лева, дарени от хора от цяла България, от всички политически цветове и етноси. След три години митарства информираме за случващото се световните антифашистки организации и страните, в които има подобни паметници.
Инициативен комитет: Анжел Вагенщайн (сценарист, писател, общественик), Велислава Дърева (журналист), д-р Велиана Христова (журналист), Христо Георгиев (журналист, писател, издател), проф. Светлин Русев (художник), проф. Валентин Старчев (скулптор), Иво Хаджимишев (художник фотограф), ген. Ангел Марин (бивш вицепрезидент), ген. Георги Иванов (първи космонавт на България), д-р Лидия Иванова (философ), проф. Андрей Пантев (историк), проф. Искра Баева (историк), проф. Евгения Калинова (историк), акад. Дамян Дамянов (хирург), Снежана Тодорова (филолог, Съюз на българските журналисти), Къдринка Къдринова (журналист), Емил Бехар (педагог, общественик), Емил Кало (икономист, общественик, бивш председател на "Шалом"), Валентин Караманчев (журналист, писател, общественик), Боян Ангелов (писател), проф. Благовест Вълков (архитект), Владимир Шейтанов (юрист, адвокат), Петър Андасаров (писател).