Алберт Хаджиганев отново в България
Картините на художника вълнуват, разказват, приковават погледа и сърцето, сменят времето и пространството, разкривайки относителността на тези категории
/ брой: 80
Вихра ПЕШЕВА
Новата изложба живопис на Алберт Хаджиганев в София ще бъде открита на 27 април с вернисаж от 14 до 20 ч. Само в деня на вернисажа тя ще бъде разположена в музея "Борис Христов" на ул. "Цар Самуил" 43 и едновременно - в галерия "Астри", ул. "Цар Самуил" 34. В останалия изложбен период - до 26 май, картините може да бъдат разглеждани в галерия "Астри".
Алберт се ражда през 1954 г. в Севлиево, в семейството на художници. Средата, знаем, често определя пътя и през 1982 г., след поредния му несъстоял се прием в Художествената академия в София, след поредицата затворени врати, той решава да емигрира във Франция. Тръгва към Париж, за да стане художник! Какво представлява цялото му придвижване към този град и тази цел, какво придобива или губи, вероятно ще разкаже самият Алберт някой ден. Това, което знаем обаче, което виждаме, усещаме, за което четем, е, че цялата събитийност в неговия живот, всички крачки по пътя му са изпълнени със смисъл. Това, че картините на Алберт Хаджиганев вълнуват, разказват, приковават погледа и сърцето, че сменят времето и пространството, разкривайки относителността на тези категории, доказва с
мисъла на извървения път. Доказва и наличието на онази неопределена субстанция, наречена талант, правеща нещата истински.
В Париж, от 1982 до 1989 г., рисува в ателието на прочутия Реми Арон. Едновременно с това завършва и Висшето национално училище по изящни изкуства. През 1989 г. получава Голямата награда за живопис на Академията за изящни изкуства при Френския институт, а през 1991 г. - Наградата на правителството на Монако, връчвана лично от принц Алберт.
Днес той има повече от 60 самостоятелни изложби във Франция, Белгия, Германия, Италия, Австрия, Америка - в Бостън, Сан Франциско, Ню Йорк... Европа, Азия, Австралия, двата американски континента добре познават творчеството му. Частни и държавни колекции пазят неговите произведения. Излагал е в галерии като "Axelle Fine Arts" с клоновете им в Бостън, Ню Йорк и Сан Франциско, "Galerie Soho" и "Hugo Galerie" в Ню Йорк, "Galerie de l`Europe" в Париж. Никак не е без значение, че сред неговите колекционери са Томас Кембъл, бивш директор на музея "Метрополитън" и настоящ на Сан Франциско арт музеум, Джеймс Ротман, Нобелов лауреат, и стотици хора по света, привлечени от изкуството. И не е ли достатъчна причина за особен вид удовлетворение, че от две години картини на Хаджиганев има и в български колекции и домове?!
Моята среща с изкуството на Хаджиганев беше случайна и паметна. Преди повече от 15 години, в парижка галерия, стоейки вероятно твърде дълго пред едно платно, галеристът дойде и с особено удоволствие ми разказа за работата на този френски художник, роден в България...
Трябваше да дойде краят на 2020 г., когато се запознах и можах за първи път да изложа две картини на Алберт Хаджиганев! Срещата беше за всички ни запомняща се, вълнуваща, обогатяваща сетивата. През есента на 2021 г. я последва и мащабната му първа самостоятелна изложба на родна земя. Галерия "Астри", в сътрудничество с музея "Борис Христов", бяха места, наситени с устойчива красота, истински срещи, преминавания във времето.
Благодаря на Алберт Хаджиганев, на десетките колекционери и стотиците посетители на изложбата, които с щедростта и широтата на възприятията си, правят света по-добър, по-стойностен и истински!