Абсурди
/ брой: 68
Началото на месеца е най-очакваното време в родината. Тогава се получават пенсиите. Изненадващо опашката пред местния пощенски клон в Н-ското село обаче я няма. Не се забелязва и куриер, който по-рано е обикалял по къщите. За сметка на това по обед на площада се завихря пушилка, защото каца дронът, който трябва да достави парите за пенсии. Подобни футуристични идеи бяха влезли в главите на доскорошните управници, които не спряха да се упражняват върху съдбата на страната и по-конкретно в случая - върху "Български пощи" ЕАД.
В резултат на тези упражнения държавното дружество упорито не мърда в своето развитие и е застинало в средата на миналия век. Защото у нас вече дори в повечето квартални бакалии може да платите с банкова карта, но в държавните пощенски станции не може по една абсурдна причина - там просто няма ПОС терминали. А защо няма? Защото пощите трябва, а не искат да плащат такси и комисиони на банките.
В резултат на тази "далновидна" политика дружеството продължава да губи позиции на пазара в предоставянето на пощенски услуги, подложено на жестоката конкуренция на частния сектор. За последните 10 години пазарният дял на "Български пощи" се е свил от 24% на 6,2% при пощенските услуги, сочат данните на Комисията за регулиране на съобщенията.
Не бива обаче да се отрича и фактът, че пощите се управляват некомпетентно, превръщайки се в хранилка за политически комисари. Въвеждането на електронни услуги например се оказа задача с повишена трудност за ръководството на компанията. С въвеждането на интегрираното гише имаше проблем и към момента тази система все още не може да заработи както трябва.
Управляващите през последните години промениха и закона и разрешиха на "Български пощи" на собствена глава да закриват клонове в населени места с жители под 800 души. В момента дружеството имат мрежа от близо 3000 пощенски клона в цялата страна, от които 638 са в големите градове, но 1500 са в селища, отговарящи на този критерий.
В този смисъл не е отминала опасността в един момент половин България да остане без пощенски услуги. Финансовото състояние на държавното дружеството е незавидно. "Български пощи"са затънали в дългове. Нямаше голям ефект и от изпълняваните оздравителни програми. Да се надяваме, че няма да се стигне до абсурда да ни върнат още по-назад - в епохата на пощенските гълъби.