Църквата чества Събор на Свети Архангел Гавриил
Православната църква отбелязва празника Събор на Св. Архангел Гавриил. Чества се и на 26 март.
Архангел Гавраил е един от седемте архангели, представители на осмия ангелски чин.
Архангелите възнасят молитвите на хората към Бог и разкриват смисъла на пророческите видения и хода на събитията, особено на пророчествата за идването на Месията - Христос.
Бог изпратил архангел Гавраил в храма да извести на св.пр. Захарий раждането на Йоан Кръстител и неговото бъдещо служение като Предтеча на Иисус Христос (Лук. 1:11-19).
Архангел Гавраил известил и на Пресветата Дева благата вест за това, че тя от Духа ще роди Светия Богомладенец (Лук. 1:26-31, Мат. 1:18-25).
Архангел Гавраил се явил и на св.пр. Данаил и му изяснил видението за овена и козела (Дан. 8:16), както и тайната за седемдесетте седмици (Дан. 9:21).
В християнската традиция, намерила отражение във византийското и западноевропейското религиозно изкуство, архангел Гавраил се свързва най-вече с Благовещението. Затова дори извън сцените на Благовещение той се изобразява с раззеленена клонка или цъфнала лилия в ръце – символ на непорочността на Светата Дева.
Архангел Гавраил известил и на Пресветата Дева благата вест за това, че тя от Духа ще роди Светия Богомладенец.
Към св. Архангел Гавраил се обръщаме, когато предстои приемането на сложно, трудно решение.Той е помощник на хората, които търсят истинския път. Помага на заблудилите се. Гавраил е утеха за загубилите надежда, за изпадналите в печал и униние.
На иконите се изобразява с огледало и свещ в ръка – символ, че пътищата Господни са непостижими и може да се познаят, когато се вслушаме в гласа на съвестта.
През дългата история на човечеството св. Архангел Гавраил се е прославил със своите чудеса. През 9 век се явил на атонски монах, в резултат на което отецът написал на камък песен за Пресветата Богородица “Достойно есть”. В свещените книги са описани девет явявания на Гавраил. Първото е пред Мойсей, на когото той разкрил как е сътворен нашият свят. Думите му са записани в Книга Битие.Има свидетелства от наши дни. Вярващи разказват за чудесно, невероятно разрешаване на техни проблеми след молитва към Гавраил. Някои споделят, че са почувствали неговото успокояващо присъствие.
Гавраил пазил Богородица през целия й живот, предупреждавал я за опасности, съобщил й за приближаващата я смърт. Молитвата към архангела дава силна защита от различни напасти, трудности, врагове, опасности. Силата й е огромна. Архангелът помага в борбата с болести, притъпява болката, защитава от недъзи и отвежда нечисти помисли. Към него се обръщат безплодни родители и се молят за зачеването на дълго чакано дете. Бременните го молят да запази здравето на детето. Необходимо е да се отнасяме към Гавраил с вяра и покаяние, за да ни чуе и да не се оскърби
Днес имен ден празнуват Гавраил, Гаврил, Гавраила, Гаврила, Габриел, Габриела и Габи.
Днес църквата почита и паметта на преподобни Стефан Саваит. Още от млада възраст той възлюби пустинническото житие и избяга от съжителство с хората, сквернящи душите си чрез плътски страсти. Станал след това инок в обителта на св. Сава, преподобни Стефан е известен и като съставител на канони (например: канон на Обрезание Господне, на преп. Кириак Отшелник и др.).
В живота си той непрестанно се грижеше за това - да изпълнява Божествения закон, и чрез него покори на духа си всяко плътско мъдруване и прогони от себе си всякакви безсловесни прояви на страстите. Така с много трудове и напрегнат подвижнически живот той придоби в душата си плодовете на добродетелта: бодрост във всенощното стоене на молитва и извор на благодатни покайни сълзи.
Отхвърлил душевните страсти, преподобни Стефан достигна до такава святост и богоугоден живот, че общуваше с животните подобно на Адам в рая преди грехопадението - веднъж, например, някои хора станаха очевидци как една сърна безбоязнено отиде при светеца и приемаше храна от ръцете му.
Просветен с духа на светоотеческото богословие, св. Стефан ревностно защитаваше Православната вяра и се бореше със словото си като с изострено копие срещу богохулните еретици. Той написа пространно и историята на преподобните отци в обителта на св. Сава, избити от сарацините. (Паметта им е на 20 март). Преподобни Стефан почина в Господа в 840 г.