Обзор
Спортната 2023-та
Нищо ново под слънцето - успехи, рекорди и скандали
/ брой: 248
България изпраща още една турбулентна година в спорта. Нагледахме се на какво ли не - на успехи, скандали, раздори...
Като че ли това е нормално за родната действителност. Успехите и неуспехите вървят ръка за ръка със скандалите. И всичко това се случва в годината преди Олимпиадата в Париж.
До този момент България има 14 квоти. В следващите месеци те ще нараснат, защото квалификациите навлизат в решителна фаза.
Засега боксьорите ни са с три визи. Пълен комплект квоти има и художествената гимнастика, по две са визите в стрелбата, плуването и т.н.
Светъл лъч отново е Александър Везенков
Най-добрият ни баскетболист бе избран за най-добър играч на баскетболната Евролига, въпреки че заедно с Олимпиакос загуби на финала от Реал Мадрид. След това българинът осъществи мечтан трансфер в НБА. Сакраменто Кингс се довери на Саша, който в някои мачове получава и по 20 минути на паркета. Везенков го очаква голям пробив в "Лигата на извънземните", не само финансов.
Григор Димитров също впечатли
Водещият ни тенисист, вече 32-годишен, направи изключителен край на сезона. Хасковлията зимува в топ 15 на ранглистата, което не се беше случвало от години. На последния "Мастърс" в Париж Гришо изигра шест мача и достигна до финала, където злощастно загуби от легендата Новак Джокович. През сезона Димитров игра финал и на АТП 250 в Женева. Гришо записа през годината 41 победи, като седем от тях са срещу играчи от топ 10, инкасира и 21 загуби. Българинът е само на 530 т. от завръщане в топ 10.
Какво се случи в щангите?
Дългогодишният президент Неделчо Колев сдаде властта. Тя бе поета от Ариф Маджид, избран за шеф още пролетта на 2021 г. Бизнесменът пое федерацията почти във фалит. Няма и месец след това България произведе двама европейски шампиони - Ангел Русев (55 кг) и Карлос Насар (89). Вторият постави и световни рекорди в изтласкването и двубоя.
През сезона 19-годишният Насар коригира 12 постижения в Европа и света. Заради нелеп битов инцидент той пропусна Световното първенство в Рияд, но на Световната купа в Доха се завърна победоносно и с нов световен рекорд в изтласкването - 223 кг. Насар, Иван Димов (61) и Божидар Андреев (73) са сигурни за Олимпиадата през 2024 г.
Футболът пак скрибуца
Нищо ново в най-обичания спорт. Лудогорец триумфира с титлата за 12-а поредна година, като заслужи и Купата на България. "Орлите" останаха далеч от Шампионската лига, но пък излязоха от групите на Лигата на конференциите след две победи над Спартак Търнава и по една над Бешикташ и Нордселанд. Лудогорец се оказа единственият ни евроучастник в групова фаза. Есента треньорската смяна преобрази разградчани. Макар все още да не виждаме спиращ дъха футбол, сякаш в състава се завърна шампионският манталитет. Всичко това благодарение на опитния Георги Дерменджиев.
Левски остана на крачка от сензацията
след като стигна до плейофите на третия по сила турнир, където бе елиминиран от немския Айнтрахт с 1:3 общ резултат.
На "Герена" продължава борбата за власт, която Наско Сираков уверено държи. Но заради това си тръгна треньорът Станимир Стоилов. Посещаемостта на феновете значително спадна, когато приключиха евромачовете. Мъри напусна любимия си клуб заради несъгласието си с управлението на "сините".
ЦСКА проби поне със стадиона
"Армейците" изгубиха няколко години, но се пребориха и съвсем скоро започва строителството на новата арена. Тя се очаква да бъде готова в рамките на 2 години. Така София ще има модерно бижу и с 16 000 седалки. Средствата, по думите на Гриша Ганчев, вече са осигурени, а ММС предоставя терена.
ЦСКА пак остана със сребърните медали и отпадна от Лигата на конференциите още в първия кръг, победен от румънския Сепси. Заради резила треньорът Саша Илич бе изгонен, а мястото му зае сръбският му сънародник Нестор ел Маестро. "Червените" направиха впечатляваща серия от 14 мача без поражение, но без да блестят. Разбира се, че ЦСКА остава замесен в битката за титлата, а паузата сякаш идва в точния момент за тима. "Армейците" обаче ще трябва коренно да променят играта си, защото тя очевидно не отговаря на амбициите, които клубът афишира.
Като цяло във футбола не се случи нищо изненадващо, като изключим
оставката на Боби Михайлов
В БФС обаче има много подводни камъни, а историята показва, че този ход на бившия вратар не означава нищо. Боби само обедини всички фенове, които му поискаха оставката. Организира се масов протест на привърженици на различни клубове. Предстоят избори за шеф на БФС на 15 март.
Националният отбор няма какво да го коментираме - без нито една победа.
Голямата новина след изминалите 20 кръга без един мач е, че изненадващ, но пък заслужен, лидер в класирането е Черно море. Да зимуват на върха се случва за първи път в историята на "моряците". Те доказаха, че с постоянство, работа и дългогодишно доверие към качествен треньор като Илиан Илиев могат да се постигат резултати. Варненци са с доста по-скромен бюджет от Лудогорец и ЦСКА, а играчите взимат по-скромни възнаграждения от тези на Левски, ЦСКА 1948 и пловдивския Ботев. Но въпреки това са на върха в таблицата.
Годината в спорта у нас беше интересна. Всички погледи вече са насочени към Олимпиадата в Париж. Остава да видим дали спортистите ни ще зарадват все по-трудно усмихващия се български народ.