КТ "Подкрепа" призовава за отмяна на плоския данък
Класът прослужено време да стане задължителен за работодателите при минимален размер от 1% за година стаж, настояват от синдиката
/ брой: 209
За отпадане на плоския данък и преминаване към прогресивно облагане на доходите, за да се намалят неравенствата и да се облекчат най-ниско платените работници и служители, призовават от КТ "Подкрепа". Вчера от синдиката обявиха исканията си в социално-икономическата политика за 2025 г. и следващите години. Сред тях са промяна на механизма за определяне на линията на бедност, така че доходът на домакинството, заедно със социалните помощи, да бъде поне 80% от жизнения минимум. Всички домакинства под линията на бедност трябва да бъдат подпомагани при заплащане на комунални услуги, образователни и здравни нужди, чрез данъчни облекчения и др.
Сред приоритетите на КТ "Подкрепа" е и промяна на нормативната уредба за подпомагане на хората със специални нужди, особено при домакинства с деца със специални потребности.
От синдиката настояват за правилно изчисляване на сумарното работно време, почивките и извънредния труд съгласно Директива 2003/88 и за повишаване на ставките и на начина на изчисляване на времето за заплащане на нощен труд. Ставката за работа през нощта да се увеличи на 5 лв. на час и работодателят да е длъжен да осигурява храна и напитки, искат синдикалистите.
Класът прослужено време да стане задължителен за всички работодатели при минимален размер от 1% на година прослужено време, е сред предложенията на КТ "Подкрепа". Оттам искат повишаване на максималния осигурителен доход, обвързан с размера и начина на изчисляване на минималния и максималния размер на пенсията и данъчно-осигурителната тежест за високите доходи.
По отношение на пенсионната система от синдиката смятат, че трябва да има такъв механизъм, който да отчита ползата от осигурителния принос. Да бъде повишен размерът на обезщетенията и плащанията за бременност и раждане, отглеждане на дете до две години за осигурените лица и учащи, е сред предложенията.
В защита на работещите родители предложението е да се актуализира размерът на еднократното обезщетение за раждане на дете, парите за отглеждане на дете до 2-годишна възраст да станат 70% при първо дете от общия осигурителен доход на родителите, 80% при второ и 100% при трето дете. Осигуряване на 100-процентен достъп до общински и държавни детски ясли и градини, а държавата или общината да заплащат изцяло таксите за частните детски ясли и градини, когато детето не е настанено в държавна или общинска ясла или градина, са сред предложенията на синдиката.
Предлагат се още безплатни лекарства, изследвания и прегледи на деца до 18 години, да няма допълнителни плащания за болнична и доболнична помощ и изследвания на деца, както и изплащане на месечна помощ за отглеждане на дете с трайни увреждания в размер на 150% от МРЗ, но не по-малко от жизнения минимум.