Внимание - мечките се събуждат!
Важно за авджии и всички, които имат работа в гората...
/ брой: 47
Със затоплянето на времето и първите пролетни ветрове мечките се будят от зимния си сън. Не трябва да се забравя, че по това време те са изгладнели и раздразнителни, особено ако са се сдобили с рожба. Това трябва да се има предвид от всички, които имат работа в гората, където се предполага, че обитава мечка.
Само преди стотина години мечката у нас се е смятала за вредител и ловците получавали парична награда за убиването й. В резултат на това към 1930 г. в страната останали около 300 мечки. Видът е поставен под защита в началото на 50-те години и популацията отново нараства. След началото на 90-те години интензивният лов и особено развихрилото се бракониерство отново поставят мечката на ръба на оцеляването, което е причина видът да бъде обявен за защитен с изключение на мечките, които причиняват щети или които са опасни за хората. От 2002 г. кафявата мечка е строго защитен вид и местообитанията й трябва да се опазват приоритетно, като са включени в мрежата Натура 2000. Изключения се правят само в съответствие с Европейското законодателство за премахване на проблемни мечки.
Българската популация на кафявата мечка в момента е разделена на две с малка или без връзка помежду си - Рило-Родопска с около 300-500 индивида и старопланинска със 100-200 индивида. Мечките са разпространени на около 10 500 кв. км, което прави около 10% от територията на страната. Официалната таксация през пролетта на 2009 г. обяви 1021 мечки в страната. Научните работници смятат тази таксация за недостоверна, природозащитниците също мислят, че тя е завишена.
Наскоро приетият План за действие за кафявата мечка в България позволява контролиран отстрел с цел по-добро управление, но тези регулации още не са въведени напълно. Всъщност разрешителни се отпускат основно за целите на ловния туризъм, а не за справяне с проблемни мечки. В България хората като цяло имат положително отношение, въпреки че мечката причинява щети на домашните животни, кошерите и овощните насаждения. Много животни се убиват незаконно, тъй като трофеят е рядко срещан и желан, и все още сред населението битува славата на мечата мас като универсално средство за справяне с проблеми на опорно-двигателния апарат. Понякога мечки случайно се убиват при лов на дива свиня.
Поради липсата на контрол все още в страната има интензивен дърводобив, гъбарство, събиране на диви плодове и др. Тези дейности причиняват безпокойство на мечките в много местообитания. Вследствие на това за тях остава все по-малко естествена храна, което кара някои мечки да търсят по-лесно достъпни източници - главно кошери и добитък. В същото време много ски курорти, спортни съоражения (ски писти, лифтове, голф игрища и др.), язовири, огради за интензивно отглеждане на дивеч, магистрали и др. се планират или вече съществуват във важни за мечките местообитания и коридори за преминаване.