Работодателите ще плащат само първите 2 дни от болничния
От следващата година най-бедните пенсионери ще бъдат подпомагани със социална добавка, за да достигнат до линията на бедност
/ брой: 126
Аида Ованес
От 1 януари 2024 г. се очаква работодателите да плащат само първите 2 дни от болничния. По тази идея управляващите работят за Бюджет 2024, стана ясно от изказването на финансовия министър Асен Василев по време на вчерашното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На него социалните партньори обсъждаха бюджета на държавата, на НЗОК и НОИ до края на 2023 г.
Повече от 10 години бизнесът роптае срещу въведената от кабинета Борисов-1 антикризисна мярка, според която първите 3 дни от болничния плаща работодателят, а останалите - НОИ. Във връзка с тазгодишния бюджет стана ясно, че за втората година от майчинството ще се плащат 780 лв. - колкото е и минималната заплата.
Василев поясни, че от догодина подпомагането на хората с пенсии под линията на бедност ще бъде през социалното подпомагане, а не през общественото осигуряване.
Макар че през юли и август личните лекари и специалистите от извънболнична помощ ще назначават 1/3 от определените им през първото тримесечие на 2023 г. направления за изследвания, Министерството на финансите твърди, че в областта на здравеопазването продължават усилията за подобряване на профилактиката, превенцията на здравето, с цел гарантиране на качествени и ефективни здравни грижи. Както вече писа ДУМА, по бюджета на НЗОК за 2023 г. са предвидени допълнително над 900 млн. лв.
КНСБ подкрепя бюджета на касата, въпреки забележките, че неосигурените имат право само на спешна помощ. Следователно проблемът остава за болниците, каза д-р Пламен Радославов от синдиката. От КТ "Подкрепа" също го подкрепят, но и двата синдиката обръщат сериозно внимание на доходите на медиците. "В бюджета на НЗОК са заложени 10% ръст на заплатите в здравеопазването. Поражда се невъзможността на 85% от здравните заведения да изпълнят договорите си", коментира по-рано вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис.
Доплащанията са още едни допълнителни 48%, което прави колосална сума в здравеопазването, а разходите извън болничната помощ, за превенция, трябва да бъдат по-високи, коментира Добри Митрев от БСК. Той припомни, че обществените разходи за здраве у нас са 4,6% от БВП, докато в ЕС са 7-11%.
От АИКБ заявиха, че символично застават зад бюджета на касата, макар досега от асоциацията никога да не са го подкрепяли. Според Васил Велев ръстът с 24% на парите за доболнична помощ и профилактика са "плах опит да се промени тенденцията".
От Българската търговско-промишлена палата се въздържаха от подкрепа, защото "има неравномерно съотношение при средствата за профилактика и при лекарствата".