20 Август 2024вторник18:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Украйна плаща висока цена за Курск

Разтягането на фронтовата линия на север засяга преди всичко самите украински войски

/ брой: 158

visibility 275

Константин ОЛШАНСКИ

В битките в района на Курск украинската групировка загуби огромно количество бронирана техника на НАТО. Независимо нидерландско изследване потвърди загубата на украинските въоръжени сили на поне един американски бронетранспортьор „Страйкър“, две американски бойни машини на пехотата „Брадли“, две немски бойни машини на пехотата „Мардер“ и две американски противоминни машини „M 1224“.
И това са най-консервативните оценки. Реалните загуби на НАТО са много по-големи. Според руското Министерство на отбраната по време на артилерийска битка в района на Лебедин (Сумска област) е бил унищожен радар на американската система за ПВО „Пейтриът“.
Според влиятелното швейцарско издание „Нойе Цюрхер цайтунг“ бронираната техника на НАТО е била използвана от 80-а десантно-щурмова бригада. Тази бригада се счита за една от най-елитните в украинските въоръжени сили, тя стана основата на групировката, която киевският режим хвърли в района на Курск. 80-а бригада е въоръжена много странно, посочва изданието: освен американска и немска бронирана техника, тя разполага със съветски танкове Т-64 и Т-80.
Всички западни издания обръщат внимание на един факт: съсредоточавайки всички резерви в Юнаковския участък на фронта (откъдето започна атаката срещу Суджа), украинските въоръжени сили значително отслабиха всички останали участъци.
Експертът на Европейския съвет за външни отношения Густав Гресел заявява пред германското издание „Шпигел“: „Зеленски се реши на авантюра, която първоначално не беше подкрепена от Запада. И многодневната липса на коментари по този въпрос е показател, че Киев не успя да намери общ език с Брюксел и Вашингтон...“
В най-критичните направления на руското настъпление за украинските въоръжени сили - Торецкото и Покровското, украинците отстъпват на руската армия по всички компоненти: личен състав, бронирана техника, полева артилерия и боеприпаси.
Гресел е убеден, че тактиката за нахлуване в района на Курск изначално е била неправилна. Разширената фронтова линия е изгодна преди всичко за руската армия, която има абсолютно превъзходство над украинските въоръжени сили. В същото време украинците просто нямат ресурс да контролират окупираната територия.
На същото мнение е и Ник Уолш, военен кореспондент на американския телевизионен канал Си Ен Ен. Според него киевското командване е изпитало неочаквана еуфория от пристигането на американски изтребители Ф-16 в страната.
Това даде на украинците оптимизъм относно възможността за отслабване на руската въздушна мощ. Освен това, когато решава да нахлуе в района на Курск, Олександър Сирски се е надявал на нарастващи доставки на оръжие. Въпреки това цялата бронирана техника, използвана от украинците по време на инвазията, е доставена преди 2024 г.
Както се посочва от Си Ен Ен, нахлувайки в района на Курск, украинците са се опитали да изтъргуват дипломатически перспективи в бъдещи преговори. Освен това Западът сега се готви да проведе нова „мирна конференция“ и неслучайно Зеленски се изпусна, че е съгласен да покани Русия на нея. Докато подкрепата за преговорите сред украинското население все още е в малцинство, нейният дял постепенно нараства, което може да повлияе на стратегията на Киев.
Си Ен Ен е категоричен: авантюрата в района на Курск е гигантски риск за ограничените ресурси на Въоръжените сили на Украйна. Това е сигнал не за стратегическия гений на Сирски, а за неговото неистово желание да подобри позицията си преди евентуални преговори.
Москва обаче никога няма да се поддаде на подобно военно изнудване.

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 678

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 694

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 731

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 673

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 728

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ