20 Август 2024вторник15:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

21 май 2023 г., Хирошима. На срещата на Г-7 индийският премиер Моди и бразилският президент Лула да Силва за първи път обявиха резервите си към ново разширяване на БРИКС

22 страни искат членство в БРИКС, Индия и Бразилия са резервирани

Блумбърг: Групата изпреварва страните от Г-7 по икономически растеж

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 708

22 държави официално са кандидатствали за присъединяване към организацията БРИКС, а други 22 неофициално са изразили интерес да се присъединят към блока. Това съобщи Анил Суклал, посланик на БРИКС от Южна Африка.

Страни като Саудитска Арабия и Иран официално са поискали да станат членове на БРИКС, каза още Суклал, цитиран от ливанската телевизия Almaydeen. Дипломатът отбеляза, че други също са изразили интерес да се присъединят към БРИКС, включително Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия.

Страните от БРИКС дедоларизират търговията 

тъй като Китай и Бразилия сключиха споразумение за отказ от американския долар в двустранните си сделки, което се очаква да намали инвестиционните разходи.

Представено от Бразилия, предложението трябва да бъде обсъдено на срещата на върха на БРИКС през август в Южна Африка.

БРИКС е абревиатура, включваща първите букви на страните членки - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Населението на БРИКС е повече от 

40% от населението на света

БРИКС може да увеличи дела си в световната икономика до 35% до 2028 г., съобщи Блумбърг. Според американската медия БРИКС изпреварва страните от Г-7 по икономически растеж.

На 22 юни руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че лидери на държави, 

заемащи враждебна позиция към Русия 

не бива да присъстват на срещата на върха. Коментарът бе отговор на искането на френския президент да присъства на форума в Южна Африка.

В същото време Индия и Бразилия се противопоставят на опитите на Китай за бързо разширяване на групата. Двете страни са възразили и по време на подготвителните разговори в Йоханесбург. До момента Китай постоянно лобира за разширяване на групата. 

Но Бразилия е против разширяването 

отчитайки опасенията на Запада, че БРИКС ще се превърне в противовес на Вашингтон и ЕС. 

Индия пък иска строги правила как и кога други държави могат да се сближат с групата, без да я разширяват официално. Всяко решение ще изисква консенсус сред членуващите в БРИКС, които ще преговарят от 22 до 24 август.

Индия и Бразилия ще използват диалога на върха, за да обсъдят включване на държави със статут на наблюдатели. Южна Африка подкрепя различните варианти за членство, но не е против разширяването.

   

Жълт код за валежи и гръмотевици в половината страна

автор:Дума

visibility 77

На ръба сме на политически крах

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 158

Румен Радев отхвърли служебния кабинет заради Калин Стоянов

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 158

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 287

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 316

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 277

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 285

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ