16 Ноември 2024събота21:26 ч.

Настъпи сезонът на гонките

Някои азбучни истини, които ловците понякога забравят

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 1916

Методи Христов

С откриването на лова на местен дребен дивеч и груповия лов на дива свиня настъпи сезонът на гонките. Ето защо не е излишно да си припомним някои азбучни истини за този начин на лов, които за съжаление мнозина забравят. Това носи неоправдани рискове и може да провали и най-добрите намерения.
Най-общо казано гонката е колективен лов с участието на много ловци, гоначи и ловни кучета. Негативните последствия от този лов са следните - едрият дивеч се наплашва, разстройват се стадата, извършването на селскостопански и горски работи влиза в конфликт с ловците. Затова  съгласно Закона за лова и опазването на дивеча с гонка се ловува на дребен дивеч, хищници и диви свине. На първо място за провеждането на гонка и ловът да бъде успешен, както и за да се избегнат нещастни случаи, е необходима дисциплина и добра организация. Избира се опитен ловец за ръководител на лова, на когото всички трябва да се подчиняват. Стреля се само ако дивечът се вижда ясно и всеки остава на своето място до завършване на лова, особенно когато се провежда гонка в гора, както често е при любимия ни лов на диви свине.
У нас обикновено се прилага постова (горска) гонка и подвижна гонка без или с криле. Постовата гонка се провежда с гоначи и стрелци. Ако има снежна покривка, предварително няколко двойки ловци преминават по билата и главните пътища. Това разузнаване установява по дирите колко животни има в района, какви са по пол и възраст, в коя местност се намират леговищата им. Едва тогава се взема решение откъде да започне ловът. При безснежно време площите се прогонват една след друга.
По този начин се ловува главно на диви свине и вълци. Най-напред се определя точно часът, в които ще започне гонката. След това стрелците и гоначите тръгват за своите места. Всеки ловец трябва да знае местата на своите съседи и да не стреля в тази посока. Той зарежда пушката си, избира си някое прикритие и остава там докрая на гонката.
Гоначите започват в определено време. Те пускат кучетата, които водят дотам на ремък, и тръгват напред. Един от тях върви по дирите на дивеча. Гоначите вдигат непрекъснато шум - викат, окуражават кучетата, стрелят във въздуха. Ако дивечът се вдигне пред тях, с викове предупреждават стрелците. Всички вървят дружно във верига. Не бива никой да избързва или да изпреварва другите. Така викачите, без да се събират на групи и да избягват трудните и гъсто обраслите места, прогонват цялата площ и излизат при стрелците.
Когато се съберат всички участници в лова пушките се изпразват, събира се убитият дивеч и се обсъждат резултатите от гонката. На ловците, нарушили реда, се прави бележка. Ако някой си е разрешил да стреля по забранен дивеч или е създал  условия за злополука, се отстранява от по-нататъшния лов.
С постова гонка се ловува и в устроените фазанови ловни стопанства. Стрелците застават по просеките в ниски чакала или се укриват зад храстите. Ако стоят на открито фазаните ги виждат и се връщат назад. Гоначите се движат бавно и подвикват. Те водят със себе си ловни кучета, които прогонват гъстите храсти и вдигат оттам затаилите се фазани. Птичари, особенно млади кучета, не се водят, защото бързо се отучват да правят твърда стойка. Резултатите от лова зависят до голяма степен от гоначите. Ако някой от тях мълчи или разстоянието между двама души стане много голямо, птиците се втурват натам, преминават зад гоначите и пред пусиите не излиза нищо. Не забравяйте - фазаните се стрелят на крило!
Подвижна гонка се провежда в обработваеми земи на пъдпъдъци, яребици, кеклици, фазани и зайци. Ловците се нареждат във верига на 15-30 м. един от друг, пускат птичарите пред себе си и тръгват напред. Всеки ловец стреля дивеча, който се вдига пред него или преминава зад веригата. Движението трябва да бъде бавно и равномерно. Ловува се по хлад - сутрин до 9-10 часа и следобед до залез слънце. В горещо време кучетата работят по-трудно и дивечът не се вдига.
Докато в полето има неприбрана реколта, дивечът се вдига отблизо. Късно наесен полето се оголва и повечето от временните убежища изчезват. Зайците, ятата яребици и фазани не издържат на стойка. Те се вдигат отдалече и ловците от веригата не могат да стрелят по тях. В тези случаи от двете страни на стрелковата линия се изпращат по двама-трима ловци. Те вървят на 200-300 м. пред веригата един след друг - служат за криле и стрелят по дивеча, вдигнат от ловците във веригата.
При лов на зайци с подвижна гонка, ако те се вдигнат далече пред ловците, няколко души се изпращат на 1-2 км. напред. Тези ловци се прикриват край каналите, до някое дърво или просто залягат на земята и причакват вдигналите се далече пред веригата зайци. Така, като се комбинира подвижната с постовата гонка, се получават много по-добри резултати.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ