16 Ноември 2024събота22:22 ч.

Красавицата нутрия

/ брой: 70

автор:Стамен Христов

visibility 9500

Нутрията, единствен вид от рода нутрия, за пръв път е внесена в Европа - в Германия от родината си Южна Америка през 1926 г. В България за пръв път получава подслон в ловното стопанство Шерба през 1948 г. Изключителният интерес към това животно се дължи по онова време на много добрите резултати при фермено развъждане поради ценната й кожа и вкусно месо. Впоследствие в страната на много места се организират ферми за нутрии, селекционират се разновидности с различен цвят на кожата, правят се успешни опити за производство на деликатеси от месото й. При западането на тази дейност множество нутрии се озовават на свобода и сега обитават редица водоеми в България.
Нутрията е един от най-едрите гризачи. Теглото на мъжките в природата достига 8, дори 10 кг., като женските са малко по-дребни - до 7,5 кг. Дължината на тялото е до 65 см, а на опашката - до 45 см. Опашката е с триъгълно закръглено сечение за разлика от силно сплеснатите опашки на бобъра и ондатрата. На краката има по 5 пръста, от които четирите са свързани помежду си с плавателна ципа. Външният пръст (петият) е свободен.
Окраската на нутрията в природата е тъмносива с метален отблясък. Във фермите са селекционирани най-различни разцветки.
У нас се среща предимно по поречията на Югоизточна България. Обитава водоемите с богата блатна растителност. Плува отлично. Устройва леговищата си (дупки) с изход на нивото на водата. Камерата е разположена така, че да не се залива и при високи води на реките. Активна е през нощта. Излиза привечер да се храни предимно с растителна храна, поради което се разселва в силно обрасли водоеми с цел прочистването им. В менюто й се включват освен блатната и крайводната растителност и семената, плодовете и зелената маса на селскостопанските култури, намиращи се около водоемите - царевица, цвекло, моркови, детелина, люцерна и др. Не яде риба и това я прави подходяща за развъждане в рибовъдните стопанства с естествени басейни като съпътстващ вид. Животинската храна, доколкото участва в хранителния й спекър, се състои от миди и дребни мекотели.
Сватбува и ражда целогодишно. Половата зрелост настъпва през петия-шестия месец след раждането й. Бременността й трае 60 дни. Ражда от 1 до 13 малки, най-често 5-6. Проглеждат още първия ден. Сучат до десетата седмица, но само няколко дни след раждането си се хранят вече с растителна храна.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1396

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1335

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1265

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1429

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1394

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1387

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1325

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ