15 Август 2024четвъртък15:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БТА

Румен Радев:

Писмеността ни е съхранила като народ

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 3256

"Историята сочи, че народи са изчезвали, ако не са съумявали да съхранят своя език. Именно писмеността съхранява мъдростта на поколенията, опазва нашата идентичност, изразява разноликата същност на хората и нациите", заяви президентът Румен Радев при откриването на международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“ в НДК. Според него българите са успели да съхранят това силно и съкровено чувство, защото имат празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.
Радев напомни, че още преди хилядолетие страната ни се е превърнала в един от културните и духовни центрове на Европа. Като преки наследници на святото дело на братята Кирил и Методий наш дълг е да съхраняваме и развиваме това богатство и това е голяма отговорност, защото кирилицата не е достояние само на българския народ, призова Радев.
Послание да продължаваме да изследваме богатото българско и славянско културно наследство, от мъдростта му да черпим сили, които днес, в 21-ви век, са ни толкова необходими отправи вицепрезидентът Илияна Йотова.
Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и е продължение на проведения през 2022 г. Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Над 30 известни учени слависти от 11 държави заедно със свои български колеги дискутират значението на славянското наследство от букви, думи, език, култура и мъдрост, неговото опазване и разпространение в съвременния свят, както и значението на езика и идентичността в процесите на глобализация. Акцент ще бъде ключовата роля на България за създаването на третата християнска цивилизация – славянската.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 890

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 793

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 701

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 449

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ