За смях
/ брой: 237
"В момента България има по-малък дефицит и много по-малък външен дълг, отколкото Германия. Така че по основните показатели ние сме по-добре от Германия", заяви в сряда самодоволно нашият вицепремиер и министър на финансите Симеон Дянков. Това е неговото странно тълкуване на разговорите с канцлерката Ангела Меркел относно родната финансова политика.
Но освен че това икономическо сравнение между нашите страни е доста неуместно, то съдържа и редица неточности. Първо бюджетният дефицит на Германия е под 3,5% от БВП и е по-нисък от родния, който в най-добрия случай ще бъде 3,8%. Освен това през последните месеци Германия отбеляза рекорден стопански растеж, в какъвто размер това не й се бе случвало през последните 20 години. През второто тримесечие на т.г. БВП на ФРГ регистрира ръст от 2,2%. А през първите 6 месеца на т.г. спрямо същия период на миналата година нарастването е дори с цели 4,1%. А в края на 2010 г. ръстът се очаква да е 3,5%. В същото време българската икономика продължава да се свива на годишна основа, а обявеният ръст за последното тримесечие с някакви си 0,5% е минимален. Спадът на брутния вътрешен продукт на България през второто тримесечие бе 1,5% на годишна база, а в края на годината се очаква да зъвършим на 0.
Единствено по отношение на дълга нашият министър има известно право - държавната задлъжнялост на България е едва 15% от БВП, докато тази на Германия е около 75%, от които над 1/3 са към външни кредитори.
Но да се сравняват тези числа е неуместно. В крайна сметка ФРГ понесе колосалните разходи на обединението, коита досега се сумират на около 1500 милиарда евро (в какъвто размер приблизително е и държавният дълг). Докато през тези пропилени 2 десетилетия у нас не се направи почти нищо освен безкрайни далавери и разграбване на съграденото в предишната България. През това пропуснато време ние буквално пропаднахме до нивото на слаборазвита африканска страна с разлагаща се инфраструктура и разпадащо се общество като цяло.
Не желая да ме възприемат като адвокат на Германия, но инфраструктурата там е в несравнимо по-добро състояние от у нас. Магистралите им са реално съществуващи и перфектно поддържани. Пътищата не са изровени като нашите. Жп мрежата е модерна и по нея не се движат разнебитени и мръсни влакове като у нас. Здравеопазването и образованието вече са на светлинни години от родното. Държавните служители и пенсионерите получават доходи, с които могат да живеят нормално, докато в България това съвсем не е така. и дори социалните помощи са по-високи от средната заплата у нас. Какво повече да говорим!?
Затова когато една жаба реши да квакне, е хубаво първо да огледа добре собствения си гьол, преди да изкряка с пълна сила. Иначе може да стане за смях.