05 Ноември 2024вторник03:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

За пенсиите - по български

Средно с 410 евро месечно се справя оттеглилият се на заслужен отдих българин

/ брой: 56

автор:Аида Паникян

visibility 2192

Нови данни на НОИ за 2023 г. за пореден път показват как се справя мнозинството от българските пенсионери. Често се казва, че не е важно каква пенсия взема човек, а колко дълго ще я взема. Тази утеха е добра, когато българският пенсионер на 6-о число от месеца види, че е успял да си плати сметките и да си купи основните храни и най-важните лекарства.  
Макар в края на м.г. от Министерския съвет да съобщиха, че "страните от еврозоната поздравяват България за напредъка по пътя към въвеждането на еврото" и макар премиерът в оставка Николай Денков гордо да заяви, че "прогресът ни по отношение на еврозоната е безспорен", доходите на българите са отчайващо ниски на фона на събратята им в лелеяния валутен съюз. Изгледи за ръст на доходите няма.
Правителството вече активно рекламира влизането на страната в еврозоната.
"Преминаването към еврото няма да бъде толкова болезнено, колкото хората се притесняват. Не очакваме сътресение в покупателната способност", убеждаваше през февруари социалният министър Иванка Шалапатова. И увери, че пенсии и добавки ще се закръглят в евро в полза на хората. Тоест, и с евро, и без евро, ще си останем най-бедните в ЕС.
Затова все по-честото говорене за еврото може би трябва да ни накара вече да мислим и за пенсиите в евро.

Средната пенсия

Средната пенсия е като средната заплата. За мнозина наподобява на свинско със зеле - за едни свинското, за други - зелето.
Факт е, че през 2023 г., когато правителството с победни фанфари оповести 12-процентното "увеличение" на пенсиите от 1 юли, средната пенсия (заедно с различните добавки) бе 784,48 лв. (около 402 евро). Вдовците, които получават 26,5% от пенсията (сборът от пенсии) на починалия съпруг, са били 678 064, а добавка от 207 лв. за чужда помощ са получавали 70 541 души с трайни увреждания.
Средната пенсия без добавки е значително по-скромна сума - 749 лв. (около 384-385 евро).
През 2023 г. средната пенсия е най-висока в София - 957 лв., заедно с различните добавки. Най-ниска е в област Кърджали - 633 лв.

Измамното увеличение е осъвременяване

До 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст е 523,04 лв. (малко над 268 евро) и се очаква след тази дата да стане 580,57 лв. (близо 298 евро).
Пак от 1 юли социалната пенсия за старост ще стане 307 лв. (малко над 157 евро). Добавката по чл. 84 от КСО от 1 юли ще бъде 30% от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг, ако преживелият не е сключил нов брак. Подобна привилегия обаче няма за самотно живеещи пенсионери, които са били разведени при пенсионирането си или никога не са живели в брак, или не са се женили. Последните в началото на трудовия си стаж са били ощетени и от тогавашния ергенски данък.
Правителството в оставка дълго се би в гърдите, че "предстои 11-процентно увеличение" на пенсиите, но все услужливо забравяше, че въпросното "увеличение" всъщност е осъвременяване, което е задължително по закон, по т.нар. швейцарско правило! Така че кабинетът "Денков" няма никакъв принос към парите на пенсионерите - само подмени понятията!
И все пак, въпреки очакваното осъвременяване на българските пенсии от 1 юли, те пак остават най-ниските в ЕС.

40% от пенсионерите живеят в мизерия

Към края на 2023 г. 814 155 души от всичките 2 037 336 пенсионери са преживявали с до 523,04 лв. или с тази сума. Това са около 40% от всички пенсионери. Само 2080 пенсионери са вземали тавана от 3400 лв., а четирима души - над 3400 лв.
"Целта на нашето правителство е с проекта на бюджета за ДОО, в който са заложени пенсиите, реално да заложим увеличение на размера им. Това, което сме заложили, подобрява покупателната способност на българския пенсионер. За нас е много по-важно тази покупателна способност да бъде висока, вместо един или два пъти в годината да се дават по 50 лева", коментира в средата на ноември м.г. министър Шалапатова решението на кабинета да няма коледни добавки.

Няма да има и великденски добавки

категорична бе Шалапатова в началото на март. И пак се мотивира с измамното "увеличение". През 2023 г. великденски добавки от 70 лв. имаше само за хората, чиито пенсии са под линията на бедност от 504 лв. Но през 2022 г. по 70 лв. имаше за всички пенсионери. Така правителството на Денков ясно показа пренебрежителното си отношение към пенсионерите.    
Иначе работещите пенсионери за година се увеличават от 336 000 на 350 000. Това са хора, получаващи трудови пенсии - за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване и за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест, които обаче трябва да имат и придобит осигурителен стаж през предходната година.


МВФ

Заключителното изявление на екипа на МВФ, публикувано на 19 март, гласи: "В перспектива и с оглед на предстоящото приемане на еврото, политиките трябва да адресират редица дългогодишни, свързани едно с друго, предизвикателства: бедността и неравенството са съществени, а сближаването със средните доходи за ЕС изостава спрямо другите страни в сходно положение."
И още: "Реформиране на пенсионната система. Подобряването на финансовата устойчивост на пенсионната система, като същевременно се повиши адекватността на пенсиите с цел да се намали бедността сред възрастните хора, изисква реформи, които да увеличат приходите (напр. премахване на тавана на социално-осигурителните вноски), в комбинация с промени във формулата за изчисляване на пенсиите, за да се увеличат стимулите за плащане на вноските. Тези мерки също ще спомогнат за намаляване на неравенствата."
 


В Европа

Международните сравнения на нивата на пенсиите е трудно поради значителните различия в пенсионните системи, категорични са чуждестранни експерти. Често изчисления се правят на базата на данни на Евростат чрез разделяне на разходите за пенсия за старост на броя на получателите. Затова е трудно да се каже къде са най-високите пенсии. Едно е ясно: където заплатите са високи, там и пенсиите са високи, а България не попада в тази категория.
Във Финландия към 31 декември 2022 г. хората, които получават само пенсия въз основа на собствения си трудов стаж, вземат средно 1845 евро (2070 евро мъжете и 1658 - жените). Пенсиите за непълен работен ден и частичните пенсии за старост не са включени в тези изчисления. И у нас мъжете вземат по-високи пенсии - през 2023 г. средно са вземали 885 лв., докато жените са получавали 715 лв.
Румъния отчете през второто тримесечие на 2023 г. ръст на средната пенсия до 2108 леи (424,1 евро). Страната бе с около 4,6 млн. пенсионери. За сравнение - през второто тримесечие на 2023 г. у нас средната пенсия бе 748,97 лв. (384 евро), а пенсионерите - 2 028 378. В края на 2023 г. бе оповестено, че румънските държавни пенсии ще се повишат два пъти през 2024 г. - януари ще бъдат индексирани с 13,8%, а през септември ще бъдат преизчислени по силата на нов закон, като се очаква той да премахне неравенствата и хората, които са работили една и съща работа за същия брой години, ще получават една и съща пенсия. Нещо, което българските им колеги упорито отказват да сторят, като се изключат промените от 2008 г. и от 2022 г.

Къде са най-високите средни пенсии?
По данни на НОИ

Брой на пенсионери и средна пенсия

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ