09 Ноември 2024събота21:07 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Да надхитриш грипа

Редовното проветряване и миене на ръцете пази от вируси

/ брой: 238

автор:Аида Паникян

visibility 3502

Грипът чука на вратата. Както ДУМА вече съобщи, първите положителни проби за грип от началото на сезона са получени през изминалата седмица. Доказани са 3 грипни вируса A(H1N1) (наричан свински грип) и един A(H3N2), който е от ваксиналния щам Сингапур, доказан при млада жена с бронхопневмония в Силистра. Очаква се през следващите няколко седмици броят на болните постепенно да се увеличи. Прогнозата на здравните власти е през януари и началото на февруари да настъпи пик на грипните заболявания.
Медиците по света твърдят, че най-добрата превенция е ваксината, макар напоследък мнозина специалисти да са скептични към ефекта от тези препарати. Ваксината е препоръчителна за бременни, за грижещите се за бебета под 6 месеца, за здравните работници, за хора с хронични заболявания. Например установено е, че около 70% от хоспитализираните поради свински грип са страдали от хронично друго заболяване. И все пак, ако човек не е убеден в ползата от този вид имунизация или е пропуснал оптималните за извършването й срокове, има и други, изпитани във времето трикове за предпазване от грипния вирус. Грипът е

много сериозно заболяване,

което може да доведе до усложнения и не бива да бъде пренебрегвано. Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) отчитат, че ежегодно над 200 хил. се приемат в болница с грип или усложнения от него, а над 36 хил. умират от сезонния вирус. Прогнози на различни институти сочат, че от 20 до 40% от хората най-вероятно ще имат симптоми на някакъв вид грип и в повече от 1/2 от случаите ще имат нужда от лекарска помощ. Лекарите препоръчват няколко ефективни стъпки, за да надхитрите грипа.
- Останете хидратирани, пийте редовно вода или поне топли чайове през целия ден.
- Редовно мийте ръцете си - преди хранене, след посещаване на тоалетна, след като сте се прибрали у дома. Изследване на учени от Университета на Мичиган показва, че редовното миене на ръцете може да ограничи предаването на дихателни заболявания с над 20%!
Научете децата си да мият правилно и редовно ръцете си със сапун. Желателно е да не ги сушат на сушилни - те са инкубатор на микроби.
- Мокрите кърпички на алкохолна основа са добър заместител, ако няма как да миете ръцете си. Научете и децата да ги ползват. Научете ги да покриват с ръка или кърпички за еднократна употреба носа и устата си, докато кихат или кашлят - грипната зараза се предава по въздушно-капков път.
- Не гризете ноктите си - под тях се крият милиони микроби и като ги гризете, широко отваряте вратата за заразите. Търкането на очите или хапането на кожичките около ноктите също увеличава вероятността от зараза.
- Грипният вирус е устойчив във външната среда и може да преживее няколко часа върху повърхности и запрашена среда. Най-много микроби има по дръжките на вратите на обществените сгради и на обществения транспорт, бутоните на телефона, клавиатурата на компютъра. Чистотата също пази от грипни вируси, затова почиствайте бюрото си в офиса 1-2 пъти седмично, особено, ако се налага и да обядвате на него.
- Редовно проветрявайте помещенията, в които живеете или работите - поне по около 10 мин. на всеки час. Пълноценното и балансирано хранене също е в основата на предпазването от грип. Приемът на витамин Д може да предпази от грип около 3 млн. британци, съобщиха преди време учени по Би Би Си. Други учени твърдят, че комбинацията от витамините Д и С и цинк пазят от грип.
-  Недоспиването увеличава риска от вирусно заболяване. Когато сънят е по-малко от 7 часа за денонощие, имунитетът рязко отслабва и това значително увеличава риска и от грип, показват резултатите от изследване, проведено в университета "Карнеги Мелън" (Carnegie Mellon University) в САЩ.

Симптомите

на грипа са внезапно втрисане с висока температура, общо неразположение, болки в мускулите и ставите, в гърлото, дискомфорт в гърдите, кашлица и главоболие. Настинката има постепенно начало и по-леки симптоми. Все пак, ако грипът ви застигне, най-добре е веднага да потърсите лекарска помощ. Антивирусните лекарства работят най-добре, когато се започнат до 48 часа след началото на симптомите, но това ще реши лекарят. Те могат да облекчат заболяването и да предотвратят сериозни усложнения. Медиците по цял свят са категорични: пpи гpип останете вкъщи, защото поне 7 дни сте заразни!

Ако имате диабет
Не забравяйте, че когато имате диабет, дори лека простуда може да затрудни контролирането на болестта и да доведе до много сериозни усложнения.

Какви лекарства без лекарско предписание да купите от аптеката, когато сте диабетик и сте настинали, отговаря Сара (Манди) Рийс - доцент по фармацевтична практика в Джордж Кампус във Филаделфийския колеж по остеопатична медицина. Лекарствата без рецепти, наричани и в България ОТС продукти, служат за облекчаване на запушен нос, възпалено гърло, кашлица. Препаратите с повече съставки не са по-добри, казва Рийс.
Деконгестантите са група лекарства, които предизвикват деконгестия (отбъбване) на лигавицата на носа, подобряват кръвната циркулация и облекчават симптомите на запушения нос. За диабетиците Рийс препоръчва да избягват деконгестанти като псевдоефедрин, фенилефрин и оксиметазолин, ако имат хипертония. Известно е, повечето хора с диабет тип 2 имат и високо кръвно налягане.
Болкоуспокояващите са две групи - ацетаминофен (познат като парацетамол) и ибупрофен (у нас е известен като нурофен - болкоуспокояващо и противатемпературно лекарство), казва специалистката по фармация. Тя обяснява, че за хората с диабет е за предпочитане да вземат препарати от групата на ацетаминофен. "Групата нестероидни противовъзполителни средства, в която ибупрофенът попада, се екскретира (отделя се) през бъбреците, докато ацетаминофен се екскретира през черния дроб. Пациентите с диабет са изложени на по-висок риск от бъбречно заболяване, затова е желателно да ограничават употребата на лекарства, отделяни през бъбреците", обяснява Рийс.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ