Тази опера се ражда сред огън и пожари
Братята Орлин и Венцеслав Анастасови ще пеят в първата постановка на "Дон Карлос" на "Царевец"
/ брой: 162
Оперният фестивал под открито небе "Сцена на вековете" ще се състои от 30 юли до 8 август, научи ДУМА от Галина Минчева. Старата столица Велико Търново покорява със своята атмосфера и дух на родолюбие, с уникалната си архитектура и царствена монументалност. Хълмът "Царевец" е не само историческа забележителност, но и сцена, на която са се разигравали истински битки, променяли историята на България. "Царевец" е един от най-ярките символи на българщината. Това е мястото, което преди четвърт век режисьорът Пламен Карталов превърна в оперна арена на исторически събития, пресъздадени в неговите незабравими грандиозни постановки - оперите "Ивайло" от Марин Големинов (1985) и "Цар Калоян" от Панчо Владигеров (1987). Самият Марин Големинов приема поканата да дирижира спектакъла на "Ивайло", а постановката на "Цар Калоян" сбъдва дългогодишната мечта на Панчо Владигеров творбата му да се представи там, където се развива и историческото действие.
Благодарение на творческото въображение и новаторската художествена концепция на Пламен Карталов, "Царевец" оживя в "Сцена на вековете" - уникален български оперен фестивал на открито, който няма аналог в света. Това ново художествено явление за реализиране на оперни постановки на исторически места получи огромно национално и международно признание.
От 30 юли до 1 август т.г. Софийската опера ще представи "Дон Карлос" от Джузепе Верди. На 6 август балет "Арабеск" ще играе "Лудо вино", "Двойственост" и "Болеро", а на 7 и 8 август - "Кармина Бурана". Проявите се осъществяват със съвместните усилия на Министерството на културата, Софийската опера и балет, сдружение "Сцена на вековете", община Велико Търново, Общинската агенция по туризъм, "Царевград Търнов".
Една от най-известните постановки - операта "Дон Карлос" от Джузепе Верди, дело на режисьора Пламен Карталов, диригента Цанко Делибозов и художниците Любомир Йорданов (декор) и Даниела Йорданова (костюми), ще бъде представена в три поредни вечери. В спектакъла, спечелил признанието на публиката в Германия, Швейцария, Япония и други страни, ще се изявят едни от най-изтъкнатите български певци - Орлин Анастасов (Филип II), Костадин Андреев (Дон Карлос), Венцеслав Анастасов, Бисер Георгиев (Маркиз Поза), Мариана Цветкова, Радостина Николаева (Кралица Елизабет), Елена Чавдарова-Иса, Олга Михайлова-Динова (Еболи), Димитър Станчев, Петър Бучков (Великият Инквизитор), както и гостуващите Ивица Чикеш (Хърватия) - в ролята на Филип II, и Александру Бадеа (Румъния) - в ролята на Дон Карлос.
Верди с голямо желание пише "Дон Карлос". Борбата на италианския народ за освобождение, както и ожесточените схватки между светската и църковната власт в неговата родина, които пречат за обединението на Италия, напомнят събитията, пресъздадени в драмата на Шилер. За творбата си композиторът отбелязва: "Тази опера се ражда сред огън и пожари". "Силата на Вердиевия гений се изявява в "Дон Карлос" със своята мощна простота, направила световноизвестно името на майстора от Парма, но подсилена от невероятно разгръщане на хармонични средства, изтънчени звукови ефекти и нови мелодични форми" - пише Теофил Готие.
В спектакъла на "Дон Карлос" на 31 юли в ролята на Крал Филип II ще гастролира хърватският певец Ивица Чикеш. Роден през 1964 г. в Сплит, Хърватия, завършва музикалното си образование в страната, а по-късно специализира в Италия. Водещ солист в операта в Сплит, Ивица Чикеш се изявява предимно в италианския оперен репертоар - Белини, Доницети, Росини, Верди, както и с изпълнения на Росини, "Стабат Матер", Бетовен, "Девета симфония", Габриел Форе, "Реквием" и др.
Същата вечер ще гастролира и румънският тенор Александру Бадеа. Младият певец има впечатляваща международна кариера. Роден в Румъния, той прави своя дебют в Залцбург, в ролята на Неморино ("Любовен еликсир" от Доницети). Следват множество международни престижни ангажименти в Италия, Гърция, Франция, Швейцария, САЩ (по покана на Пласидо Доминго), Швеция, Германия. Неговият репертоар е предимно италиански - Доницети, Белини, Верди, Пучини, но с голям успех изпълнява и оперите на Гуно ("Фауст", "Ромео и Жулиета"), Офенбах ("Хофманови разкази"), Делиб ("Лакме") и Рихард Щраус ("Кавалерът на розата").
Сбъдна се мечтата ни в прегръдката на Царевец музикално-сценичното претворяване на историческите шедьоври от българската и световна музикална съкровищница да родят нова традиция в съвремнната ни култура - "Сцена на вековете". Тя е нов престиж за българското оперно изкуство и за европейското му и световно признание и значение, отбелязва режисьорът Пламен Карталов.
В навечерието сме на тържественото отбелязване на 120-годишнината на българското оперно дело, започнало на 2 януари 1891 г. И не случаен е новият ни избор във фестивалната програма - "Дон Карлос" от Джузепе Верди. Това заглавие е емблематично със способността си в годините да развива и поддържа традицията на оперната ни вокално-сценична школа и да даде международна писта и най-големи успехи на плеада световнопризнати български оперни певци, а тази постановка освен в Европа, беше специално поканена за гастроли и в Япония, припомня проф. Карталов.
За представянето си на открито нашият "Дон Карлос" е с нова режисьорска и сценографска концепция, вграждаща в хомогенен синхрон архитектурния паметник на историческата крепост и внушителната мощ на драматургията на Верди. Неговата музика ще звучи за първи път на историческия хълм, а между стените му ще се разтвори театърът на големите идеи на великия Маестро на италианската революция, допълва проф. Пламен Карталов, художествен директор на фестивала "Сцена на вековете" и директор на Софийската опера и балет.