Равно заплащане между мъжете и жените искат социалистките
Отпадане на конфиденциалността на заплатите и повече възможности за социално подпомагане са част от идеите на левицата
/ брой: 217
Европейският ден на равното заплащане на труда на жените и мъжете даде повод на Обединението на социалистките в БСП да организира тематична дискусия, посветена на равноправието между половете в професионален план. Символични домакини на срещата, която се проведе онлайн и присъствено, бяха Градският съвет на БСП в София, неговият председател Калоян Паргов и по една представителка от листите на левицата в 23,24 и 25 МИР - Таня Найденова, проф. Петранка Троянова и Цветина Маджарова. Модератор на дискусията бе председателката на Обединението на социалистките Дора Янкова. Тя подчерта, че на левицата й отива да поставя акцент върху справедливото и достойно заплащане, и изрази надежда решенията, породени от дебатите, да намерят своето продължение в бъдещото Народно събрание. Дискусията е втората тема от последния месец, на която дамите в БСП обръщат внимание - по-рано те обсъждаха законодателната регулация на работата от разстояние.
Включване в началото на дискусията направи и председателката на БСП Корнелия Нинова. "Ние, жените, сме не по-малко квалифицирани, не по-малко отговорни и трудолюбиви. Дори носим повече отговорности с ангажиментите си в дома, семейството, с децата, тяхното образование и възпитание. Разликата в заплащането от 14% за една и съща квалификация, за един и същи труд е дискриминация спрямо нас", заяви тя. Нинова пое ангажимент да реализира като законодателни инициативи предложенията, породени от срещата, а Янкова увери, че всички те ще бъдат представени на бъдещата ПГ "БСП за България". Социалистите подкрепят приетата през март Директива на ЕК за равно заплащане за еднакъв труд. Тя задължава работодателите да информират публично за разликата в заплащането и условията за наемане, а където има дискриминация и по-ниско заплащане на жените, те да бъдат компенсирани с разликата до равното заплащане със задна дата. Ще трябва в българското законодателство да предвидим конкретни текстове, така че да се избегне тази дискриминация и жените да получим достойно и равно заплащане за труда, който полагаме, отбеляза тя.
Анна Пиринска се включи с доклад, подробно описващ европейските политики в посока равното заплащане. Тя уточни, че Европейският ден на равното заплащане на труда на жените и мъжете е изчислен така, че да съвпадне с броя дни, отбелязващи времето, в което дамите не получават възнаграждение спрямо мъжките заплати. Освен 14,1% разлика във възнагражденията, мъжете в България взимат и с 26,1 на сто по-високи пенсии, отбеляза тя. Пиринска изреди идеи на Партията на европейските социалисти за преодоляване на различията, а Таня Найденова изтъкна някои от мерките на БСП в тази насока. "Приветствам стремежа на европейските социалисти, които настояват пред работодателите за пълна прозрачност по отношение на заплатите на служителите. И ние в България трябва да последователно и енергично да работим за това", каза Янкова.
Проф. Мариела Модева посочи редица данни от сферата на науката и висшето образование. Според нея има известен паритет при изследователите в държавния сектор, не такава обаче е ситуацията при висшите академични длъжности, където жените са доста по-малко. 54% са асистентите жени, а през последните 5 години доцентките са скочили с 3 на сто и вече са 46 процента. Двойно по-малко от средноевропейското ниво са жените на ръководни академични длъжности, отбеляза проф. Модева.
Ексдепутатката от Велико Търново Мариана Бояджиева настоя да се обърне внимание как последиците от КОВИД-19 се отразяват върху различията в заплащането между жените и мъжете. "Вече много изследвания показват, че жените претърпяват големи загуби, защото работят в сферите на услугите, грижите, хотелиерство, където заплащането традиционно е по-ниско. Освен това те са натоварени и с грижите за дома по време на пандемията, което също сериозно се отразява на тяхното благосъстояние", отбеляза тя. Трябва да има много по-силно изразено партньорство между Обединението на социалистките и неправителствения сектор, както и с представители на женски структури от други партии, смята Атанаска Тенева.
Предложения към парламентарната група:
- Въвеждане на пакети за икономическа подкрепа на уязвими жени.
- Увеличаване на мерките за социална защита на жените.
- Гарантиране на прозрачност на заплащането. Забрана на клаузите за секретност на заплатите в договорите, така че работниците да могат да обсъждат заплащането си.
- Подкрепа и стимулиране на колективното договаряне и социален диалог като основни средства за преодоляване на разликите в заплащането между жените и мъжете и да се гарантират колективни, а не индивидуални решения за постигане на равно заплащане.
- Жените представляват 58% от европейските работници с минимална заплата, достойните минимални заплати са от съществено значение за борбата с бедността сред работещите и за подобряване на икономическата независимост на жените. Трябва да се приеме европейска рамка за достойни минимални заплати, за да се предотврати бедността сред работещите, с цел да се постигне постепенно възходящо сближаване на националните минимални заплати или чрез закон, или чрез колективно договаряне в съответствие със съществуващите национални системи.
- Комуникационна платформа на жените за равно заплащане.