"Радиация" от Фукушима застигна Меркел
/ брой: 72
Тежко поражение за политиката на Ангела Меркел. Християндемократическата крепост Баден-Вюртенберг падна след унизителна загуба на изборите в 10-милионната провинция в неделя. В продължение на близо шест десетилетия тя бе управлявана от клерикалния ХДС. От вчера Зелените тържествуват, след като получиха 24 процента от гласовете (11.6 процента на миналите провинциални избори) и ще управляват лендера на швабите и "Даймлер Бенц" в коалиция със социалдемократите, за които гласуваха 23 процента.
Ден преди това стотици хиляди германци демонстрираха в големите градове за незабавен отказ от ядрената енергетика. Гражданите на най-голямата западноевропейска държава от много години показват голяма чувствителност по въпроса за бъдещето на атомните централи. През есента на 1998 г. лидерът на ГСДП Герхард Шрьодер дойде на власт в коалиция със Зелените на Йошка Фишер с обещание да закрият 19 ядрени реактора. Не го направиха и логично загубиха властта. Сега и двамата са енергийни "експерти", но в газовия сектор.
Катастрофата в японската АЕЦ "Фукушима-1" въоръжи с нови аргументи противниците на ядрената енергетика в цялата страна. Меркел отстъпи, като спря временно 7 от най-старите реактори и нареди да се преразгледат мерките за сигурност. Изглеждаше объркана. Та само преди няколко месеца Бундестага гласува за удължаване експлоатационните срокове на германските атомни електроцентрали средно с 12 години въпреки настроенията в обществото. Сега, след японската трагедия, канцлерът бързо смени посоката.
Преди това няколко събития принудиха фрау Меркел, която до неотдавна носеше прозвището "Frau Nein", да покаже нерешителност, което политическите й противници използваха умело. След катастрофалната загуба на провинциалните избори в Хамбург през февруари, на които управляващата партия на Меркел регистрира най-слабия резултат от Втората световна война насам, над главата й се струпаха изведнъж градоносни облаци. И се видя за първи път нейната несигурност. Когато Гърция бе пред фалит, тя обяви, че гърците трябва да запретнат ракави, а не да разчитат на помощи. Седмици след това Германия отпусна 8-милиардна помощ на южната ни съседка. Преди няколко дни Меркел заложи на "куцата кобила", защитавайки своя военен министър Карл-Теодор цу Гутенберг, след като бе станало пределно ясно, че е плагиатствал. А дни по-късно бе принудена да приеме оставката му. Непоследователна бе и в оценката си за провала на мултикултурната политика на правителството. Така Меркел даде достатъчно основания на своите опоненти да твърдят, че "във въздуха се носи усещането за отчаяние".