23 Юли 2024вторник01:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Знание

Не сте изфирясали след 60-те

В даден етап от живота мозъкът се справя по-добре с едни задачи, в следващ - с други

/ брой: 42

автор:Зорница Веселинова

visibility 2872

Остави го, навърши 60 и е изфирясал - не помни, няма да ти свърши работа. Така разсъждават мнозина. Но не са прави: американски учени установиха (и при това не са първите и единствените!), че с течение на годините паметта не закърнява, мозъчната дейност не затихва. Що се отнася до физическото състояние на човешкия организъм, всичко е ясно: след 30-те физическите ни възможности постепенно намаляват, но това не важи за сивите ни клетки, твърдят те. 

Психолозите проф. Лора Джърмейн и проф. Джошуа Хартсхорн от Харвардския университет повече от 10 години изследват как се променят когнитивните способности (уменията за учене, запомняне и мислене) на хората през живота им. Те отбелязват в сп.Psychological Science: "Целта ни бе да проучим дали тези способности достигат едновременно апогея си, или всяка следва своя път на развитие с напредването на възрастта. Предположихме, че по всяка вероятност някои изменения се дължат на биологичното стареене на организма, а други - на постоянно нарастващия вследствие на жизнения опит речников запас.

За да разполагат с по-голяма база данни, Джърмейн и Хартсхорн използват т.нар. вирусни интернет-викторини. По тяхна инициатива са създадени сайтовете TestMyBrain.org и GamesWithWords.org. Специалисти от екипа им разработват и поместват в тези сайтове огромно количество когнитивни тестове. С тяхна помощ са получени и обработени данни за над 3 милиона доброволци от цял свят на възраст от 10 до 71 години. Резултатът: ясна картина на пиковете на съответните когнитивни способности през целия ни живот. Ето я.

18-19 години. На тази възраст достигаме максималната скорост за обработка на данни. Бързината на мисленето се определя от момента, когато получаваме информацията (зрителна или речева) до момента на осъзнаването й и ответната реакция, уточняват изследователите. След 20-те скоростта на обработката на данните започва да намалява.

25 години. Разцвет на кратковременната памет. Тя е своеобразно временно хранилище, което позволява в мозъка да се задържи оперативната информация - до момента, когато или ще бъде забравена, защото вече не е нужна, или ще се превърне в дълговременна памет. През следващите 10 години обемът на това хранилище остава максимален, но след 35-те ще бъде все по-трудно в мозъка да се държат толкова много данни. 

30 години. На тази възраст най-добре функционира физиономичната памет.

40-50 години. Време за разцвета на емоционалното възприятие. Изследователите дават на доброволци снимки на човешки очи и искат те да определят какви чувства изпитват притежателите им: страх, радост, тревога, недоумение и т.н. Резултатите: по-младите "опитни зайчета" "четат" по очите по-зле от по-възрастните. Това умение се запазва и след 60-те.

60 години. Смятате, че мозъкът се готви да почива? Няма такова нещо! В тази възраст най-голямо значение има речниковият запас. Доказано: при всяко следващо поколение лексическият максимум е във все по-късна възраст. Специалистите обясняват тази особеност с факта, че физическият труд все повече се измества от умствения и все по-често трябва да размърдваме сивите си клетки. Освен това хората стават все по-образовани и имат все по-голям достъп до информация. 

60-70 години. Точно в този период е разцветът на кристализирания интелект. Т.е. способността да се вземат решения, да се използва натрупаният жизнен опит. Кристализираният интелект се различава от подвижния, който отговаря за изучаването на нещо ново, за умението да се реши даден проблем по нестандартен начин.

"Категорични сме: човешкият интелект никога не е в тотална криза, в даден етап от живота мозъкът се справя по-добре с един вид задачи, в следващ етап - с друг", тегли чертата проф. Хартсхорн. 

"Американските колеги са свършили добра работа, обаче не бива да се забравя, че на умствените ни способности влияят и социално-икономическите условия. С други думи, получените резултати трябва да се подкрепят със социологични изследвания, които отчитат образователния ценз, професията, местоработата и други важни подробности", смятат психолозите проф. Игор Старостин и Лариса Шувалова от московския държавен университет "М.Ломоносов". Според тях би било добре да се знаят биологичните причини за промяната на когнитивните пикове - вероятно са замесени и генетични фактори, от които зависи пластичността на мозъка.

Прави са - почти всичко зависи от гените.

Обмислят увеличаване на стойността на ваучерите

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 137

Германските вагони са извадени от употреба за профилактика

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 137

БНБ намали прогнозата си за българската икономика

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 137

Първо - членство в ЕС, после конституцията

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 137

Словакия се гневи на санкции от Киев

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 137

Сирийци наръгаха с нож германски учител

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 137

Върнете ги!

автор:Мая Йовановска

visibility 674

/ брой: 137

Чувство на безпомощност

visibility 637

/ брой: 137

Лайен срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 666

/ брой: 137

Мицкоски открито ни се подиграва

автор:Велизар Енчев

visibility 655

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ