Играчка на политиците
/ брой: 126
Спиридон СПИРИДОНОВ
Пенсионирането на военните е любима играчка на политиците. Последните 15-20 години доказват точно това. Днес въпросът отново е на дневен ред. Очевидно е, че провеждащият се Преглед на структурата на Въоръжените сили ще доведе до намаляване числеността на армията, т.е. до съкращаване на военнослужещи. Това го допуска и самият министър. Впрочем този процес започва от 1 юли, когато съставът на висшите командни звена ще бъде намален с 1/3. Там, отново според министър Аню Ангелов, от 900 души остават 300. Яснота за следващото съкращение ще даде Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили, която според графика на МО трябва да бъде готова в края на август, за да тръгне към правителството и парламента. Това ще бъде втората подобна разработка от 2002-а насам.
Масовото освобождаване на военнослужещи е в голяма тежест на бюджета, защото законът им дава право на съответните обезщетения. Може би точно затова продължава да работи изпитаната от години схема на пускане на слухове, на които се разчита да доведат повече военни до решението сами да прекратят договорите си. Един от слуховете с почти 15-годишна история е премахването или намаляването на т.нар. 20 заплати, т.е. на еднократното парично обезщетение. Слава Богу, той все още не се е превърнал в законово решение. За сметка на него обаче другите имат по-"добра" съдба. Рано или късно получават одобрението на институциите. Свидетели сме как не един състав на парламента сваляше пределната възраст за военна служба. Имаше дори правителства, които не смееха да излязат пред армейската общественост с такива предложения, въпреки че ги искаха и се криеха зад законопроекти на депутати.
Практиката е позната и очевидно продължава. Парламентарна подкрепа получи увеличаването на осигурителния стаж за придобиване право на пенсия на военнослужещите от 20 на 25 години. Сега слухът, който излезе от устата на социалния министър, е, че този праг ще нарасне на 30 г. Може би законовата промяна ще настъпи след около година. Достатъчно време всеки да си направи сметката. Вече стана ясно, че в МО разработват варианти. Дано те стигнат до Консултативния съвет за пенсионната реформа, преди да се вземат решенията! Дотогава несигурността сред военните ще продължава. Остава въпросът колко могат да стигнат до военна пенсия и заслужава ли си изобщо да учиш във военно училище. И защо армията ни е професионална, след като особено за войника тази професия не му осигурява бъдещето.
Наличието на доверие от страна на военнослужещите в държавата е от изключително значение. То се гради както с адекватни стратегически документи, така и с конкретни дела. Преди 10 месеца изтече законовият срок, според който МС, по предложение на министъра на отбраната съгласувано с министъра на труда и социалната политика, трябваше да внесе в НС проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, с който да се създаде военен пенсионен фонд за изплащане на добавки към пенсиите на военнослужещите...