Грешна логика
/ брой: 192
Евгени ГАВРИЛОВ
Министрите на енергетиката на ЕС постигнаха сделка за ограничаване цените на електроенергията. Споразумението най-общо предвижда задължително намаляване на потреблението на електричество в страните от ЕС и ограничаване на свръхпечалбите на производителите на ток. Темата, която е актуална през последните месеци, породи и комични предложения. Властите в Париж наскоро решиха осветлението на Айфеловата кула да се изключва с час по-рано. По-малко и на по-икономичен режим ще светят и хилядите гирлянди на Шан-з-Елизе за предстоящите коледни празници. Скъпите бутици също ще трябва да изключват осветлението си след 22 ч. Това важи и за голяма част от обществените сгради. Сред нестандартните предложения бяха поставяне на таймери под душа в Нидерландия, готвене на изключени котлони в Италия и затвор за прекомерно отопление в Швейцария. Белгийският крал също ще пести енергия в двореца в Брюксел.
Наши експерти обаче казват, че предложенията ще постигнат точно обратния ефект - трайно високи цени и черни дни за европейската енергетика. А конкретно за България вредата от такива мерки ще бъде огромна. Основното предложение, което засяга нашата страна, е идеята за въвеждането на временна горна граница на приходите на производителите на ток, които работят на под пределни цени и отчитат големи печалби. Става въпрос за фотоволтаици, вятърни централи, вецове, атомни централи и тецове на лигнитни въглища. Те имат по-ниски разходи, но продават тока си на същата цена като централите, работещи на газ. Tакова е правилото на пазара - ценовото равнище се определя от по-скъпите производители, а, откакто цената на газа се повиши значително, това са именно електроцентралите на газ. В същото време разходите на останалите производители остават ниски и затова те отчитат извънредни печалби.
Подобни мерки не са нищо повече от популизъм и грешна икономическа логика, която ще доведе конкретно у нас до сериозни отрицателни последствия. Защото именно заради печалбите на АЕЦ "Козлодуй" стана възможно изплащането на помощи за бизнеса през тази година. А реално в България от нищо друго не се прави ток, освен от централите, за които вече стана дума. Това означава, че 100 процента от българската енергетика ще бъде засегната от тавана на цените.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.