23 Юли 2024вторник00:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свят широк

Франклин измислил лятното часово време

/ брой: 213

автор:Зорница Веселинова

visibility 2267

В 3 ч. на 28-ми, последната неделя на октомври, превъртяхме малката стрелка на часовниците един оборот надясно. Т.е. върнахме си астрономичното време, което някои наричат зимно. Кому е нужно напролет да местим същата стрелка с един час напред, а наесен да я връщаме там, където й е мястото? В чия глава се е пръкнала тази идея?
Според мнозина историци тази глава е на Бенджамин Франклин. Той изпраща писмо на главния редактор на вестник London Globe, в което препоръчва британските чиновници вечер да си лягат по-рано, за да не закъсняват сутрин за работа, и предлага за тази цел през есента малката часовникова стрелка да бъде превъртяна един час назад.
Англичанинът Уилям Уилет пък за първи път в света доказва, че въвеждането на лятното часово време е полезно. Трактатът му "Пилеенето на дневна светлина" всъщност е разтягане на локуми за небрежността на сънародниците му, които се размотават през деня и не изпълняват служебните си задължения. Именно Уилет предлага през пролетта малката стрелка на часовниците да се премества един час напред. Но британският парламент отхвърля с пълно мнозинство тази идея.
По ирония на съдбата тъкмо Великобритания е първата държава, където астрономическото време "скача" напред-назад. За първи път това се случва през 1908 г. Сред върлите привърженици на пролетните и есенните премествания на стрелката на часовника е Уинстън Чърчил. Той обичал сутрин да става рано и веднага се захващал за работа. Твърдял, че лятното часово време е по-полезно от астрономическото (зимното), понеже можем да се трудим по-продължително и по-качествено.
Адолф Хитлер категорично отказал да въведе в Германия каквото и да било часово време. "Това са глупости, измислени от англичаните, на които ние няма да се хванем, ще живеем според движението на Слънцето", отсякъл той.
Йосиф Висарионович Сталин обаче "клъвнал" на британските "глупости". Той нарекъл лятното часово време "декретно", защото се използва в СССР от 16.6.1930 г., след като Бащицата подписва специален декрет.
В България превъртането на малката часовникова стрелка стартира на 1.4.1979 г. До 1996 г. включително лятното часово време започва в 0 ч. на последната мартенска неделя (или първата неделя на април) и продължава до 0 ч. на последната септемврийска неделя (или първата неделя на октомври). От 1999 г. досега лятното часово време се отчита от 3 ч. на последната мартенска неделя и приключва в 3 ч. на последната октомврийска неделя. 
 


Европейският съюз стопира местенето на часовниковата стрелка

От началото на 2018 г. в Европейския парламент се водят дебати против местенето на малката часовникова стрелка напролет и наесен. Целта е то още през 2019 г. да се отмени на територията на целия Европейски съюз. Но след предварително обсъждане на икономическите ползи и уврежданията на здравето поради смяната на времето. Всяка държава членка на ЕС трябва да реши кое часово време предпочита - лятното, или зимното. У нас се проведе онлайн гласуване, според което повечето българи са за лятното.
 
Пестенето на електроенергия през горещия сезон е мит  

Проучване на енергийни експерти сочи, че лятното часово време икономисва енергията, която АЕЦ "Козлодуй" произвежда за 12 часа при пълна мощност. Ако направим елементарна сметка, това са 54 стотинки на човек за една година.
Преместването на малката часовникова стрелка ни осигурява повече светлина, а това стимулира трудовата активност, уверяват застъпниците му. Сред тях има доста лекари и биолози, убеждаващи ни, че здравословните проблеми, изтъквани като следствие от местенето на малката часовникова стрелка напред, всъщност са самовнушение.
Обаче техните опоненти са повече, а и аргументите им са по-солидни: вредните последици от лятното часово време за физическото и психическото ни здраве са неоспорими, пестенето на електроенергия е прах в очите на наивниците, практическа полза от него няма.
 

Обмислят увеличаване на стойността на ваучерите

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 137

Германските вагони са извадени от употреба за профилактика

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 137

БНБ намали прогнозата си за българската икономика

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 137

Първо - членство в ЕС, после конституцията

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 137

Словакия се гневи на санкции от Киев

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 137

Сирийци наръгаха с нож германски учител

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 137

Върнете ги!

автор:Мая Йовановска

visibility 674

/ брой: 137

Чувство на безпомощност

visibility 637

/ брой: 137

Лайен срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 666

/ брой: 137

Мицкоски открито ни се подиграва

автор:Велизар Енчев

visibility 655

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ