Автори от София и Тексас с награди за хоро и марш
Конкурсът за създаване на нови творби за духов оркестър е част от Международните празници "Дико Илиев"
/ брой: 238
Димитър Слабаков и Димитър Нинов са победителите в Шестия конкурс за създаване на нови творби за духов оркестър - Монтана 2021. Жури с председател проф. Жорж Бонев отличи с първа награда в категориите "Марш" и "Хоро" техните творби. Начинаещият композитор Димитър Слабаков, награден за своя "Студентски марш", е от София. Авторът на "Орханийски бучимиш" д-р Димитър Нинов е преподавател по теория на музиката и солфеж в Тексаския държавен университет в град Сан Маркос - САЩ, научи ДУМА от Нели Василева - гл. експерт "Култура и вероизповедания" в община Монтана. На второ място са класирани "Юбилеен марш" от Васил Делиев и "Ръченица" от Иван Денов. Трета награда получават Христофор Раданов за марша "Младежки порив" и Георги Харизанов за "Ганкино хоро".
Съгласно регламента на Конкурса за нови творби за духов оркестър победителите ще получат парична премия, статуетката на Дико-Илиевите празници и грамота. Те ще бъдат връчени при тържественото откриване на международния фестивал през 2022 г. Творбите им ще бъдат изпълнени от оркестри, участващи в музикалния форум.
Общо 11 композитори участваха в конкурса, който е съпътстващо събитие на Международните празници на духовите оркестри "Дико Илиев", организирани от община Монтана. Най-младият от творците е 20-годишният Димитър Слабаков, а на достолепната възраст от 84 години е полк. Иван Денов - ученик на Дико Илиев, дългогодишен диригент на Гвардейския оркестър.
Заедно с проф. Бонев - композитор, педагог, председател на Контролния съвет на Съюза на българските композитори, творбите оценяваха Станислав Почекански - председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, член на International Trombone Association и на Historic Brass Society в Ню Йорк, САЩ, и педагог, и Стефан Илиев - композитор, член на УС на Съюза на българските композитори. При класирането на произведенията те се опряха на критерии като оригиналност, професионално ниво на изложение, присъствие на фолклорен елемент (за хоро) и оригиналност в оркестрацията (за марш).