20 Февруари 2025четвъртък11:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Елена Йончева: Евродепутати ще обсъждат ситуацията в България на извънредно заседание

автор:Дума

visibility 2946

Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския парламент (ЕП) се събира на извънредно заседание, на което ще обсъди ситуацията в България. Това съобщи Елена Йончева – единственият български евродепутат, който членува във влиятелната група, съставена от по двама представители от всяко политическо семейство в Брюксел.  

Заседанието е насрочено за 13 юни 2023 г. в Страсбург. Очаква се да бъдат поканени за изслушване представители на Министерство на правосъдието, на прокуратурата и на неправителствени организации.

Решението за извънредна дискусия за България беше взето на редовното заседание на групата в четвъртък с цел евродепутатите да бъдат запознати с последните развития, свързани с върховенството на закона в страната – промените в Закона за съдебната власт, внезапното развитие по дела, които Европейският парламент наблюдава от години, както и въпроси, възникващи от изтекъл запис от заседанието на ръководството на една от парламентарно представените партии. Евродепутатите очакват да получат допълнителна информация и разяснения.

България е под наблюдение на мониторинговата група от лятото на 2020 г., за което Елена Йончева настоя. Оттогава Бойко Борисов е канен два пъти, за да бъде изслушан като премиер на България, но и двата пъти той изпраща министри да го представляват. Наложи се евродепутатите да отправят допълнителни въпроси към българските власти, в които се интересуваха както от механизмите за отчетност и контрол на главния прокурор, така и за развитието на случаи като „Барселонагейт“, снимките с чекмеджета с кюлчета и банкноти в спалнята на премиера, записа, на който Бойко Борисов се чува да заплашва бизнесмен и политически опонент и др.

През януари 2022 г. на заседание на групата в Брюксел присъстваха главният прокурор Иван Гешев и тогавашният премиер Кирил Петков.

Мисия, начело с председателя на мониторинговата група Софи ин’т Велд („Обнови Европа“) беше в България през септември 2021 г. Следващото посещение е планирано за есента на тази година.   

Докладите и заключенията на групата се разглеждат от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент. Те се вземат предвид в годишните доклади за върховенството на закона, които Европейската комисия публикува за държавите членки. Очаква се докладът за 2023 г. да бъде оповестен през юли.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Високите надценки изкривяват пазара

автор:Дума

visibility 2499

/ брой: 33

Аграрният сектор създава около 4% БВП на България

автор:Дума

visibility 2525

/ брой: 33

КЗП не можела да влияе на цените

автор:Дума

visibility 2495

/ брой: 33

САЩ и Русия махат "дразнителите"

автор:Дума

visibility 2568

/ брой: 33

Брюксел бил готов да работи със САЩ

автор:Дума

visibility 2571

/ брой: 33

Русия признава правото на Украйна да влезе в ЕС

автор:Дума

visibility 2531

/ брой: 33

Накратко

автор:Дума

visibility 2501

/ брой: 33

"Народе????"

автор:Дума

visibility 2743

/ брой: 33

Спомнете си за Димчо

visibility 2648

/ брой: 33

Победа

автор:Марин Милашки

visibility 2436

/ брой: 33

Тефтерчето на Левски

visibility 2541

/ брой: 33

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ