Нона омиротворява конфликта "мечка-човек"
Екоминистърката описа подробно биологичните особености на кафявия хищник, но не отговори как ще реши проблемите на хората от Смолян
/ брой: 215
Трябва да работим усилено за решаване на конфликта "мечка-човек". Това отговори вчера екоминистърката Нона Караджова на въпрос на Димчо Михалевски за зачестилите инциденти с хищниците, особено в района на Смолянско. Ситуацията, по думите на левия депутат, вече прилича на военно комюнике. Смолянска област в последните месеци се отличава с увеличената безработица, както и със зачестилите нападения на мечки над хора, заяви Михалевски. Именно защото хората нямат работа, започват да търсят препитание в гората, като берат гъби и диви плодове, изтъкна той. Затова ви питам каква е цялостната политика на министерството за запазване живота и поминъка на хората и в същото време за съхраняване на биологичното разнообразие, обърна се Михалевски към Нона Караджова.
Мечката е едър хищник, който обитава не само националните паркове, но и райони, в които живеят хора, слиса с началото на отговора си Караджова и депутати, и журналисти. След това екоминистърката продължи: "За кафявата мечка е разработен план за действие." Той бил в общи линии изплащане на обезщетения за собствеността и животните на хората, както и тяхната информираност как да се държат при среща с мечка. Екоминистерството дори е разпечатало дипляни с указания, похвали се за енти път Караджова. Освен това били закупени 80 огради с елекричество, 100 лютиви спрея и 20 фотокапана.
След като Караджова си седна, явно доволна от отчета си, Димчо Михалевски реагира, че все пак е редно министерството й да предприеме по-радикални мерки. Прословутите 100 спрея по информация на ловджии не са ефикасни при сблъсък с хищниците, разясни той на министърката. Караджова се опита да се измъкне с това, че са необходими средства за по-радикални мерки, което не е в нейната компетенция, но според Михалевски все пак трябва да има един министър, който да изведе ситуацията докрай. Самият депутат пое ангажимента пред Караджова за среща с местните власти. Той обаче каза, че е редно в Бюджет 2011 да бъдат отделени средства както за поминъка на хората в Смолянско, така и за хранителна база на мечките. И в крайна сметка нека има числа и срокове, обърна се към екоминистърката депутатът.
Три села пак пропищяха от мечки
Три смолянски села се оплакаха от набези на мечки за последното денонощие. От районната екоинспекция съобщиха, че са получили десетки сигнали за щети, причинени от животните. Нападенията са били в общините Смолян, Чепеларе и Девин.
Най-фрапиращо е нападение, извършено от мечка в смолянското село Горово. Там са убити две телета, собственост на месните жители. Мечка е убила и овен в Чепеларе. Нападението е станало в местността Лопоха. Сигнали за нападения от кафявия бозайник са подадени и от Девинско, където са съборени пчелни кошери. Експерти на РИОСВ-Смолян заедно със служители от съответните общини и местните горски стопанства, извършват огледи на местата, където са станали нападенията.
Експерти коментираха, че с настъпването на есента зачестяват случаите на мечи нападения в цялата област. В началото на седмицата мечка уби три овце в смолянското село Виево. Три овце бяха убити и в чепеларското село Богутево предишната седмица. Мечка изяде и овца от стадо в Турян, а преди десет дни уби куче в смолянския квартал Чилингирска махала. Мечата агресия се обяснява с инстинкта на животното да събере достатъчно запаси от мазнини за зимата.