Майчинството за втората година се обвързва с минималната заплата
Социалната комисия прие предложението на БСП за промени в Кодекса за социалното осигуряване
/ брой: 229
Аида Ованес
С 10 гласа "за", 8 "въздържал се" и без "против" депутатите от социалната комисия приеха предложението на БСП обезщетението за майчинство през втората година да се обвърже с минималната заплата. Във вторник на извънредното заседание на Тристранката предложението за промяна в Кодекса за социално осигуряване не бе прието.
"Недопустимо е майките да останат с ниски доходи през втората година на отглеждане на детето. Част от мотивите против това са, че не се стимулира връщането на майките на работа, но вече те имат възможност да се върнат и да получават половината от обезщетението", коментира председателят на социалната комисия в парламента Георги Гьоков. От левицата, която от години настоява за такава промяна, са категорични, че по този начин обезщетението няма да се променя според хрумванията на един или друг политик, а ще бъде узаконено.
Предложената промяна в КСО предвижда и възможност обезщетението да се изплаща на бащата/осиновителя или на човека, който се грижи за детето, ако той ползва допълнителния платен отпуск вместо майката.
Според работодателските организации обвързването на обезщетението с минималната заплата не е добре, защото жените, които са работили на минимална заплата, на практика ще получават повече пари от обезщетение, отколкото когато са работили.
Едва около 30 хил. млади семейства ще получават такова обезщетение, което ще струва на бюджета около 96 млн. лв. годишно, заяви Корнелия Нинова. Тя бе категорична, че с такава промяна в КСО няма да се решат проблемите на демографската криза, но поне ще бъдат подпомогнати младите, които се осигурявали и са изрядни платци и са се престрашили във време на криза да родят и да отглеждат децата си. Заради неизрядните да не наказваме изрядните, заяви Нинова. "В редовното правителство ние направихме това, което и сега предлагаме - ръстът на минималната заплата да се отрази съответно и на ръста на майчинството. Както увеличихме минималната, така увеличихме и майчинството. Намеци и обвинения, че това е популизъм, не приемаме. Когато сме били в опозиция, тази мярка сме я предлагали много последователно, и когато управлявахме, показахме, че тя може да се случи. И в най-тежката криза през зимата не катастрофира държавата. Оставихме 9 млрд. в бюджета, 1.5 млрд. излишък и помогнахме на младите семейства", отговори Нинова на упреците, че левицата прави предизборен популизъм с предложенията си.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.