18 Ноември 2024понеделник22:05 ч.

От дума на дума, та в... ДУМА

Непобедимият господар на тепиха

/ брой: 1

автор:Панчо Панчев

visibility 4357

Двама са големите, ама много големи български борци, които излизат на тепиха със съзнанието, че ще победят. Това са Никола Петров и Дан Колов. Жалко, че те не са на възраст, която да им позволи да излязат на тепиха един срещу друг. Но затова пък и двамата са донесли на България редица победи и отличия. Никола Петров и Дан Колов са първите наши борци, извоювали престижни международни отличия.
Никола Петров триумфира със световната титла в класическия стил през 1900 година в Париж, а Дан Колов печели европейското злато в свободен стил през 1936 година - също във френската столица. Това са далечни години, но Елица Янкова получи неотдавна "Икар" за достойно представяне (бронзов олимпийски медал) от фондация Български спорт. Въпреки сложните днешни условия, българските спортисти продължават да ни радват.
Легендарният наш състезател Никола Петров се ражда на 19 декември 1873 година в Горна Оряховица и умира през 1925. Още двайсет и пет годишен той печели в Ню Йорк титлата "Шампион на Америка", а само година по-късно във Виена е вече европейски шампион по класическа борба. През 1900 година става световен шампион и е обявен за "най-силният човек на деветнайсети век", което го пише и на окачената му копринена лента - значка на Почетния легион. Останал съвсем малък сирак, Никола Петров е принуден да замине за Румъния, където сам изкарва прехраната си - работи като градинар. Но това не му пречи да се среща с известни за времето си състезатели по борба и да ги побеждава.
След триумфално шествие по тепихите на планетата, където остава непобедим борец, Никола Петров се завръща родната си Горна Оряховица. Там на едно празненство, където показал кралимарковската си сила той демонстрирал и своята мощ: легнал по гръб на застлана върху земята рогозка и четирима здравеняци поставили воденичен камък на гърдите му, след което върху него се качили единайсет мъже. След това на един железен лост се хванали шест мъже и борецът вдигнал и шестимата без никакви затруднения. След триумфалното си шествие по световните тепихи, воден от мъка по Родината, непобедимият борец се завръща в своята Горна Оряховица.
Освен с нечовешка сила Никола Петров е и с голяма човешка душа. По време на Първата световна война той открива със собствени средства подкрепителен пункт на гара Горна Оряховица за пристигащите от фронта бойци, като изпълнява и функцията на преводач. За съжаление големият борец не може да осъществи идеите си - изпаднал в немилост пред новите управляващи, забравен и изоставен, Никола Петров умира на 2 януари 1925 година в София.
Но Горнооряховското гимнастическо дружество "Юнак", на което той подарява гимнастическите си уреди, не го забравя - прави го свой почетен член, а след демократичните промени получава посмъртно званието Заслужил майстор на спорта и в негова чест се провежда турнир, носещ името му, като на победителите се връчва златен пояс. По случай стогодишнината в родния му град Горна Оряховица се построява Спортна зала, носеща неговото име, а през 1998 година е обявен за почетен гражданин.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ