14 Януари 2025вторник23:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Иван Иванов: Контролът в сектор "Земеделие" е най-важен

Опуснахме средства за възстановяване на "Напоителни системи", но не се знае какво се случва с тях, твърди депутатът от "БСП за България"

/ брой: 84

автор:Нора Стоичкова

visibility 1891

Интервю на Нора Стоичкова, БСТВ


 -  Какво трябва да се случи, за да се съживи българското земеделие и да се открият нови работни места?

-  Двата програмни периода, които приключиха в сектор "Земеделие" не донесоха това развитие, което се очакваше. Когато ние внасяхме Стратегическия план за развитие на селското стопанство в България през новия програмен период, заложихме такива критерии, че да отидат при нуждаещите се и уязвими сектори като растениевъдство, животновъдство, производство на плодове и зеленчуци, производство и преработката на млечни продукти. Целта беше те да наситят нашия пазар. 

В предходния парламент на едно от последните заседания на Комисията по земеделие, храни и гори беше прието решение, с което ние разкритикувахме промените, направени в Стратегическия план в края на миналата година от служебния кабинет и пратени в Брюксел. Там имаше изключително силни критики от страна на земеделските производители, защото средствата се пренасочваха към консултантски услуги и за други съпътстващи дейности. За съжаление това облагодетелства 

различни паразитни структури, 

които не дават добавена стойност към българското земеделие. 

Едно от първите изслушвания при формирането на земеделската комисия ще бъде именно на тази тема. Следващата стъпка, която ще направим, е решението на комисията да бъде изпратено в ЕК и там да бъде взето под внимание.

Стратегическият план е изключително важен за развитието на този сектор. Подчертавам, че ресурсът, който ние пренасочихме, когато БСП беше в управлението, е близо 1 млрд. лв. Тези пари помогнаха на производителите през миналата година да оцелеят и да задържат цените до месеците октомври-ноември. Но в един момент изплащането им спря. Въпреки че с решението на НС се удължи бюджет 2022 г., тези средства си останаха там. До този момент са изплатени само 200 млн. лв.. 

Любопитен съм дали в бюджет 2023, които ще гледаме през следващите седмици, тези средства пак ще са заложени? Ако не, чувствителните сектори са обречени на гибел, защото много разчитат на тях.

Войната в Украйна нанася изключително тежки щети поради поскъпването на фуражи, торове, препарати и всякакви други средства, които са необходими за поддържането на този сектор. Тези средства компенсираха загубите на земеделските производители. 

На всеки е ясно, че земеделието няма как да съществува, ако не бъде подпомогнато от държавата. Бъдещето на света е заложено именно в производството на храни. Ако ние не сме продоволствено независими в една такава тежка ситуация, 

България я очакват много тежки дни. 

Нашата политика беше изключително целенасочена. Припомням, че по втори стълб на оперативната програма ние издействахме и успяхме да защитим 60% национално съфинансиране, което вече е гласувано от МС и трябва тази година да го видим и в националния бюджет. Това са директни инвестиции в тези чувствителни сектори. За да могат да съществуват и да конкурентоспособни. За да не се колят животни, да не се изкореняват овощни градини, да не запустяват оранжериите и хората да работят. 

Струва ми се, че държавата трябва да обърне внимание на вноса от трети страни. Той наистина ни убива с тези изключително ниски цени и слаб контрол на нивата на забранени вещества, които са вредни за здравето.

На срещите, които проведох със земеделски производителите по време на предизборната кампанията те казаха следното: "Когато вие наложихте строг контрол на "Капитан Андреево" по ваше време, тогава ние продадохме цялата си стока". Ето това мнение показва едно силно присъствие на държавата в този сектор. 

- Няма земеделие без мелиорации - кога ще се възстановят съоръженията?

- Това е една голяма язва. Припомням, че ние заварихме в Министерството един изключително порочен начин за избиране на изпълнители. Пренасочихме 107 млн. лв. към рехабилитацията на напоителната мрежа и бенефециентът е "Напоителни системи, защото те са собственик на тази мрежа. Със съдействието на фонд "Земеделие" и на агенцията, която която разпределя европейските средства, успяхме да изработим критерии, които са изключително прозрачни и няма да позволят злоупотреби. За съжаление обаче следващото ръководство на министерството промени критериите. Може би някакви търгове се провеждат в момента. План-графикът поставяше срокове до края на миналата година да бъдат избрани изпълнителите и вече да се работи. А до края на 2025 г. дейностите трябва да бъдат изпълнени. Опасявам се, че закъснението ще бъде фатално. Вече закъсняваме с повече от 6-7 месеца и това поставя под въпрос реализирането на този проекти. 

В "Напоителни системи" стават странни неща. Когато бяха обявили увеличение на цената на водата от 300%, медиите намериха директора на дружеството чак в Куба. Тук възникват много въпроси - 

как и кой управлява дружеството

и какво се случва там?  

В Плана за възстановяване и устойчивост в частта "Земеделие" ние заложихме над 100 млн. лв. за земеделските производители. Общата сума със съфинансирането, която трябва да осигурят, е 200 млн. лв, за да изградят свои Напоителни системи - резервоари и системи за напояване. До днешна дата обаче, не са отворени процедури за кандидатстване. Защо се бави този процес при положение, че там няма въпросителни и проблеми, свързани с приемане на някакво законодателство? Ударно приехме всички закони в сектор "Земеделие" в края на 2022 г., съвместно с комисията, депутатите и  Министерство на земеделието. Успяхме да изчистим някои щекотливи въпроси, които някои консултанти се опитаха да пробутат в Закона за подпомагане на земеделските производители. В момента няма причина тези средства да не стигнат до тях. 

Като партия и с провеждането на съответните политики, ние сме си свършили работата. Въпросът е как върви изпълнението на самите проекти. Най-важен е контролът. Надявам се този парламент да излъчи редовно правителство и действително да се упражнява контрол. 

Със съкращения

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ