БСП предлага социален договор за минната индустрия
Той не трябва да се отлага заради политическата криза, категоричен бе заместник-председателят на НС Драгомир Стойнев.
/ брой: 149
БСП предлага рамка за Социален договор за минната индустрия, това съобщи на пресконференция в Стара Загора Драгомир Стойнев, зам.-председател на Народното събрание и народен представител от региона. „БСП смята, че изработването на Социален договор за минната индустрия не трябва да се отлага заради политическата криза и преди да се е стигнало до редовно правителство той трябва да е преминал през един кръг от сериозни обсъждания, при които да бъдат отчетени вижданията на експерти, синдикати, както и добавената стойност на основните политически сили“, каза той.
Рамката е изготвена въз основа на разговори със синдикати, местните власти, местни общности и представители на неправителствения сектор в България, взето е мнението на експерти от Европейската комисия. Тя се състои от осем точки. Целта на рамката е да бъде поставена на по-широка дискусия – обществена, икономическа, социална, политическа. По думите му решенията на парче вече са безсмислени и трябва да се търси дългосрочност. Договорът включва 8 точки. „Социалният договор не може да бъде изработен само в партийни кабинети или налаган от партийно мнозинство, защото това би го осакатило и отнело обществената му легитимност и адекватност.“, обяви Стойнев. Това, което очаква БСП като процес оттук нататък е диалогът да започне отдолу нагоре – от засегнатите региони и пряко засегнатите общности и техни представители – местните власти, синдикати, бизнеса. В процесът трябва да участва и Служебното правителство.
Стойнев отбеляза, че сред основните приоритети са плавен преход до 2049 година, без внезапни затваряния, както и механизми за защита на работещите не само в мините, но и в държавните и частни ТЕЦ-ове. Предлагат се също разпоредби за държавна помощ за подкрепа на минната индустрия по време на прехода. Народният представител допълни, че с подкрепата на Чехия и Полша могат да бъдат водени преговори с ЕК във въглищните региони на трите държави да бъдат създадени икономически зони, освободени от данъци. В трета точка е разгледана социалната защита за работниците, като тя включва не само миньорите, но и заетите в държавния ТЕЦ 2. В рамките на прехода, според проекта на БСП трябва да се гарантира непрекъснатост на заетостта. Те трябва да се превърнат в основа за връщането на индустрията на Стария континент за сметка на Китай. За заетите в частните ТЕЦ-ове се предлага механизъм за диалог между частните инвеститори и държавата като гарант за трудовите и социални права на заетите там. Целта е да бъдат постигнати справедливи условия за предсрочно пенсиониране и справедливи нива на обезщетения при прекратяване на трудова заетост, близки до тези на държавните предприятия. Договорът, формулиран от БСП, акцентира и върху развитието и внедряването на чисти технологии за екологично устойчив преход в следващата си точка. В него е взет предвид финансовия ангажимент на за осигуряване на близо 4 милиарда евро от ЕК за инвестиции в технологии като газификация на въглища, улавяне и съхранение на въглерод. Сред другите приоритети е и създаването на Специален фонд за трансформация на Маришкия басейн. Целта му е да координира преустройството, а финансирането ще идва от Фонда за справедлив преход.