19 Ноември 2024вторник08:56 ч.

Десетте заповеди

/ брой: 212

автор:Тодор Коруев

visibility 4404

Освен Бог с неговите десет Божи заповеди и някои земни човеци са добили правото Свише да имат свои заповеди. Като народния писател Николай Хайтов, който в дневника си е публикувал "Десет божи заповеди към писателя". Съставил си ги е наум, докато пътувал с кола от Ливан за Сирия през 1974 г. А те са: Първа заповед: Обичай хората, въпреки техните грехове, и се опитай да видиш у тях доброто! Ако не го откриеш - измисли го! Втора заповед: Бъди наивен и вярвай в човека, а не на очите си, ако видяното с очите те кара да отвръщаш лицето си от него! Трета заповед: Вярвай в оправянето на Света, въпреки всички доказателства на историята за обратното! Четвърта заповед: Ако днеска вали, вярвай, че утре ще грее ясно слънце! Пета заповед: Бъди верен на себе си и на никого другиго! Шеста заповед: Не лъжи, даже когато от лъжата можеш да спечелиш много пари! Седма заповед: Не блудствай и не пиши за неща, които не лежат на сърцето ти; не забравяй, че изкуството се оплодява само от сърдечната любов! Осма заповед: Можеш не винаги да бъдеш храбър (храбростта не е всекиму дадена), но винаги бъди искрен! Девета заповед: Не избягвай страданието, защото то е, което най-дълбоко оплодява човешката и най-паче писателската душа! През страданието минават всички пътища на творчеството! Последна, девета заповед: Не пожелавай друга власт, освен тая, която ти дава писането, защото пътищата на властта и творчеството са противоположни!
Друг духовен великан - Стефан Продев, също съставя свои десет заповеди, макар като бунтар е срещу формулирането на каквито й да е заповеди. И то в същата година - 1974 г. Прави това, след като прочита 10-те заповеди на Хемингуей. А те са: 1. Не губи времето си! 2. Не се обяснявай! 3. Чети до смъртта си! 4. Пиши до припадък! 5. Мълчи! Думите убиват творческия дух. 6. Гледай живопис и слушай музика! 7. Бъди в близост с приятели от занаята! 8. Намесвай се активно в политическия живот! 9. Не се противи на желанията си! 10. Бъди винаги влюбен!
Може би, когато е измислял тези заповеди, Хемингуей е бил в любимата си хаванска кръчма "Бодегита" с любимото си дайкири в ръка и с лулата, чиято марка е "Dunhill", натъпкана с изсушени листа черен тютюн "Upmann". Да, ама на Стефан Продев, чиято лула не преставаше да дими, не му бе винаги лесно да се сдобява с приличен  тютюн, та понякога му се случваше да разкъсва цигарки и да тъпче тютюна им в лулата. Но той със странните си лули, в които гори "нещото, което събужда мозъка", преди другите у нас нанюха, че Папа Хем е и големият журналист на века, нещо, което го сродяваше с него. Може би затова са му харесали "скрижалите" на Хемингуей. Но разруши неговата категоричност с още по-голямо свободолюбие: 1. Не създавай заповеди! 2. Не уважавай онези, които създават заповеди! 3. Не изпълнявай глупави заповеди! 4. Не вярвай на онези, които изпълняват глупави заповеди! 5. Твори без заповеди! 6. Не люби по заповед! 7. Не ликувай, защото е заповядано! 8. Не страдай, защото е заповядано! 9. Подчинявай се само на заповедите на съвестта си! 10. Изпълнявай заповедите на природата!    
Николай Хайтов е роден на днешния ден - на 15 септември 1919 г. Стефан Продев - също, само че през 1927 г. Бях свидетел на общуването на двете известни "Деви" в първите години на прехода. Загрижеността за съдбата на Отечеството често ги събираше, но разговорите на двамата мъже не бяха лесни. Още повече, че отпреди между тях имаше цепнатина, която ги бе разделила и отдалечила един от друг. Хайтов уволни от списание "Родопи" "разбунтувалия" се поет Свилен Капсъзов, за чието израстване доста преди това се беше погрижил, дори го бе пратил в Литературния институт "Максим Горки" в Москва. Продев като главен редактор на "Народна култура", привикнал да приютява пострадали журналисти, го прие във вестника. И двамата "главни" започват да се гледат строго. Докато дойде "видовден" и Свилен свали маската си, направи се на "жертвен агнец", заигра кючека на ДПС и се опита да оплюе Хайтов не от къде да е, а от трибуната на ДУМА. Но Стефан Продев не само не му позволи да окаля Хайтов, но и разобличи антибългарското му поведение. Нещото, което обедини двамата духовни първенци на нацията, ще намерим в други заповедни слова на Хайтов: "Не оставай безучастен към битките, които засягат родното".
 А що се отнася до заповедите на единия и на другия, колкото да са различни, между тях общото е вярата в човека и в оправянето на света. И ако има на какво да се подчиняват те, това е свободата, любовта и истината. И ролята на страданието, което зрее в истинските мъже на творчеството.    
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ