За година работещите намаляха с 250 хиляди
Всеки пети през 2010 г. живее в бедност
/ брой: 218
"За около година заетите намаляха с над 250 хил. души, коефициентът на заетост - с 3.8%, а броят на регистрираните безработни нарасна с над 73 хил. души. Парите по Националния план за действие по заетостта за т.г. са намалени на 65 млн. лв. от 190 млн. през 2009 г. В субсидирана заетост са включени едва около 23 хил. души. Над 15 хил. са уволнените по програми за заетост - те получаваха минимална заплата и правеха отчисления за осигуровки, а сега са на социално подпомагане и вземат по 50-100 лв. помощ". Тези данни от етапна оценка на НС на БСП съобщи Баки Хюсеинов, бивш социален зам.-министърq по време на среща с пенсионери. По думите на експерта с недостигащите пари можеше да се осигури заетост на още 35 000 безработни в най-изостаналите общини, където единствените работни места са по програмите за субсидирана заетост.
При очаквани около 25 хил. домакинства на месец в момента реално над 45 хиляди са на социални помощи. Вместо 5 дни по 8 часа, сега те отработват срещу мизерните месечни помощи 14 дни по 4 часа, каза Хюсеинов. Той припомни, че правителството прие с 30% по-нисък бюджет на МТСП. Освен това в Националния план не са предвидени мерки за трудовата интеграция на хората с увреждания, констатира Хюсеинов. По думите му политиката за интеграцията им е сведена до социално подпомагане и благотворителност.
Правителството трябва да отговори дали възнамерява да ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, защо не се прави нищо за изграждане на достъпна архитектурна среда, коментира Хюсеинов.
Населението с нищо не почувства, че правителството работи по Годината на бедността и социалната изолация, каза Хюсеинов. В България над 21% от хората вече живеят в бедност, докато в ЕС са 16%. Над 1/4 от децата до 17 г. живеят в бедност, докато в ЕС е всеки пети. У нас хората над 65 г. са 18%, но над 45% от тях са с пенсии под 200 лв., което е под линията на бедност за страната. С измененията в Кодекса за социално осигуряване правителството стигна дотам, че се отрече от свое предизборно обещание - за увеличаване на вдовишките надбавки, и отложи изплащането на добавките за старост към пенсиите на хората над 75 г., изтъкна Хюсеинов.
Не са осъществени и обещанията за увеличаване на минималната заплата от 1 юли с мотива, че "социалните партньори" не се били разбрали.