АгроДУМА
Училище за овчари възроди за нов живот пастирството в Испания
/ брой: 4
Недостигът на овчари остро се усеща не само в България, но и в цяла Европа. Професията на овчаря е самотна и отговорна работа – пастирът е със стадото 14 часа на ден, включително и в почивните дни, като често се налага да обикаля по труден, високопланински терен.
„Най-малко седем-осем поколения се занимават с това в моето семейство“, казва пред „Ню Йорк таймс“ овчарят Джозеф Джордана, който пасе стадото си в селце с дузина жители в каталунската част на Пиренеите. Освен че по цял ден той търси пасища за своите 1300 овце, посвещава в тънкостите на овчарската работа Лаура Мадрид. Младата жена е с магистърска степен по биология и първоначално е планирала да работи по докторат в родния си град Барселона, но решава да запише Училището за овчари в Каталуня.
„Няма официални статистики за броя на овчарите, но пастирите, които пасат животни по склоновете на каталунските планини, са не повече от десетина, като повечето от тях са в предпенсионна възраст“, казват от училището. То е едно от четирите овчарски училища в цяла Испания и работи с идеята да съхрани традициите и да ги предаде на поколенията. „В противен случай професията на овчаря просто ще изчезне“, смята Ванеса Фрейша, директор на училището.
Лаура Мадрид е сред 14-те студенти, които завършват петмесечния курс на обучение. През първия месец те слушат лекции по хранене и болести по животните. След това прекарват четири месеца от сутрин до вечер с пастир ветеран. Ванеса Фрейша твърди, че популярността на училището е не толкова заради рекордните нива на безработица в Испания, колкото заради желанието на хората да намерят алтернатива на шума и суетата на градския живот. Половината от кандидатите за обучение по овчарство имат бакалавърска или магистърска степен в различни дисциплини.