Тютюнопроизводители отлагат протеста с два дни
Властта посече земеделците
/ брой: 74
Протестите на тютюнопроизводителите се отлагат засега, съобщи Асен Кичуков, бивш председател на Националното сдружение на тютюнопроизводителите в България. Това стана вчера късно следобед, след като приключи работа Консултативният съвет на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
Имало подписано споразумение между комисията по земеделие и комисията по бюджет и финанси за премахване на данъка за реколта 2009 и документът трябва да бъде гласуван от парламента. Ако бъде постигнато съгласие, протести няма да има, но ако това не стане - тютюнопроизводителите от цялата страна ще излязат на протест. Те ще изчакат до края на седмицата. Освен това има вероятност тютюнопроизводителите да получат 50% от размера на премиите за 2010 г., ако до 15 април бъде изготвена в завършен вид стратегията за развитие на отрасъла за 5 години. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е обещал, че ще изплати 35 млн. лв. на производителите, ако стратегията е готова до този срок. Другата половината ще им бъде изплатена във второто полугодие. В стратегията трябва да бъде заложено преструктуриране на отрасъла.
Земеделците ще трябва да водят счетоводна отчетност. Това гласят промените в Закона за данъка върху доходите на физическите лица. Заради този проект депутатите вчера кръстосаха шпаги как да се облагат земеделските производители, които не са регистрирани като търговски дружества.
От ГЕБР настояха да подлежат на облагане за техните доходи, като формират данъчна основа след признаване на нормативно посочени разходи в размер на 60 или 40% в зависимост от конкретната дейност (производство на преработена или непреработена селскостопанска продукция) и статута на лицата (регистрирани или нерегистрирани земеделски производители).
С предлаганите изменения и допълнения на закона се създава възможност земеделските производители и тютюнопроизводители да приспадат от доходите си реално извършените от тях разходи. От Коалиция за България настояха за 2011 г. данъчната основа да е 10% от оборота на земеделските производители, които са физически лица.
"От субсидиите ще пълните хазната... ЕС не плаща пари за бюджета на държавата, а ние гледаме да вкараме някой лев от субсидиите в бюджета", каза Михаил Миков от КБ. Той припомни, че според тълкуването на НАП през 2009 г. субсидиите не се облагат, а според днешните управляващи и НАП те се облагат, като признатите разходи са в размер на 60%. По думите му министърът на финансите е трябвало да присъства в пленарна зала, защото се правят поне 3 изменения в данъчен закон през март. "Преди 3 месеца група депутати от ГЕРБ внесоха предложение, което бе прието. Сега друга група от тях връща старото положение - коя държава през 3-4 месеца прави изменение в един толкова важен въпрос, какъвто е публичното изпълнение", попита Миков. Все пак депутатите приеха предложенията на ГЕРБ.
Около 5800 земеделци имат да връщат 10 млн.лв. за 2009 г., сега със същия проблем се сблъскват около 20 хил., на които държавата дължи над 300 млн.лв. Заради грешки на правителството българските земеделци ще загубят стотици милиони за 2010 г. и десетки милиони за 2009 г., възмути се Антон Кутев.