Няколко думи
Кражба
/ брой: 191
Хората, които са се осигурявали на най-ниски нива, трябва да отидат и да си преместят вноските за втора пенсия в НОИ, за да получат поне една минимална пенсия, съветва бившият социален министър Лидия Шулева. На противоположно мнение е друг бивш неин колега - Иван Нейков. "Логиката, която трябва да преследва пенсионната система, отново става изкупителна жертва на предизборния маратон. Прехвърлянето на вноските от втория в първия стълб е кражба на личните пари на хората", казва той.
Двете мнения само показват, че досега властта се занимава с това как да си купи електорат с 50 лева и забатачи супер важен проблем. А Владислав Горанов като горещ картоф го прехвърли на Кирил Ананиев.
Фондовете с парите си купуват екстри - коли, джипове и пр. Трябваше незабавно да се направят промени в Кодекса за социално осигуряване за изплащането на пенсиите от втория стълб. Държавата някога задължи родените след 1959 г. да се осигуряват за втора пенсия, а сега ги наказва. Парите се събираха 20 години, сега никой не казва как ще се изплащат сумите, които обещаваха по-добър живот за старини.
Догодина 17 хиляди жени сто на сто ще изреват на умряло, като видят как държавата ги ограбва. Разни хора си бъркаха в носа година около модела на изплащането, но нещата опряха до под крушата.
Има само едно по-ясно решение - на бъдещите пенсионери да им бъдат намалени пенсиите с 20 на сто, което категорично ощетява хората, чиито пари фондовете управляват.
Скептицизмът на осигурените в тях е още от началото, но заедно с това вървят уверенията на техните ръководства, че има доходност от вложените пари и по-добре да се получат две по-високи пенсии, отколкото една само от НОИ. Надцакването продължава и досега, но в момента "се сравняват круши с дини".
Ситуацията е ключова, в дванадесет без пет решения няма, но пък има твърде много догадки, съмнения, объркване. А държавата мълчи до цинизъм - кого наистина защитава, докога ще пече на бавен огън осигурените честно и почтено българи, които кътат пари за старини.
Пенсионният модел продължава да трупа деформации, въпреки призива на експертите срещу административното увеличение на пенсиите. Поради тази причина дефицитът в НОИ възлиза на 4,5 млрд. лева годишно. Няма преизчисляване на всички пенсии, както БСП настоява от години; с административното увеличение не се зачитат усилията на хората, разликите в заплатите и осигурителния стаж. Младите пък си викат: "Я доживеем, я не..."
Колкото до втория стълб и доходността, ще припомним как и в коронакризата супербогатите станаха още по-богати. Инвестициите в бързо растящи области като технологиите и здравеопазването се оказват основните двигатели. Мнозина, чието богатство идва от по-малко иновативни индустрии, като недвижимите имоти и суровините, напоследък трябваше да понесат загуби.
Къде вложихте парите, скъпи шефове на частни пенсионни фондове?