Да почваме реформите!
/ брой: 230
В деня на изборите човек можеше много лесно да познае дали изявленията са на ляв или десен политик. Левите говореха за доходи, работа и справедливост, а десните - за реформи. В това отношение най-ясен беше президентът - "чакат ни тежки реформи" - в пенсионното дело, в енергетиката, в здравеопазването, в образованието.
Нека хвърлим малко светлина върху вечната мантра "реформа" поне в две области.
В пенсионното дело тя означава да се повишава възрастта за пенсиониране. Колкото повече се повишава, толкова реформата е по-истинска. Даже най-добре ще бъде, ако възрастта за пенсиониране се изравни със средната продължителност на живота. У нас тя е 74 години. Така ще се спестят много пари. А знаем, че пестенето от социални разходи е първа мечта на истинския десен политик. Ако средната продължителност на живота започне да пада, ще пада и възрастта за пенсиониране. В този случай с един удар ще се ударят два заека - първо, голямо пестене от пенсии, второ - голямо пестене от здравеопазване.
Реформата в енергетиката. Тук трябва да се поддържа антипазарното поведение на държавата. Когато намалее потреблението, да се ограничава производството от евтините източници като АЕЦ "Козлодуй" и ВЕЦ-овете и да не се пипат скъпите като соларите например. Защото печалбите на баровците трябва да са сигурни. А реформата тук ще означава постоянно вдигане на цената на тока за потребителите. Пълната реформа ще е факт, когато изобщо затворим АЕЦ-а и пуснем на пазара ток само от слънце и вятър. И цени - в космоса! Ето това са тежките реформи, за които ни говорят загрижено. Скъпотия и кратък живот. Абсолютно реформаторско, чак да ти е кеф да гласуваш...